Dort s nastrouhanými jablky

Výrazně upravený recept z časopisu: Dušan Polanský

Suroviny

Postup

Žloutky utřeme s cukrem a přidáme do stejné mísy nastrouhaná jablka, z nichž předem lehce vytlačíme šťávu. V jiné misce promícháme zbývající suché ingredience včetně ořechů. Vše přidáme do mísy s žloutky, cukrem a jabky. Nakonec přidáme řádně vyšlehaný sníh z bílků za pomoci 1 PL práškového cukru. Sníh zapracujeme do zbývající hmoty. Sníh s ostatními ingrediencemi nemícháme, ale překládáme!

Boky formy potřeme do poloviny výšky máslem a vysypeme hrubou moukou. Na dno položíme pečící papír a to tak, že jej přicvakneme na spoji dna a bočního rámu a zvnějška obstřihneme. Hmotu vlyjeme do dortové kulaté formy (průměr 24 cm). Formu vložíme do trouby vyhřáté na 180 °C. Po deseti minutách snížíme teplotu na 175 °C. Uprosřed pečení je dobré formu asi na 10 minut přikrýt alobalem, aby se nám povrch korpusu nepřipekl. Celkem pečeme asi 45 minut.

Po upečení korpus necháme částečně vychladnout, otočíme jej, poté podélně rozřízneme na dva díly a necháme vše úplně vychladnout.

Vrch horního i spodního dílu potřeme meruňkovou marmeládou. Spodní díl potřeme půlkou vychladlé dortové náplně (po vyšlehání doporučuji dát vychladit do lednice), přikryjeme vrchním dílem, opět potřeme dortovou náplní a nakonec vrch polejeme lehce vychladlou čokoládovou polevou.

Lze posypat mletými ořechy nebo ozdobit dle vlastní fantazie.

Poznámka: Korpus lze použít i na přípravu chuťově zajímavého višňového dortu. Mimo korpus budeme potřebovat čerstvé višně, lze použít i z kompotu; višňovou marmeládu, višňové cherry, 3 PL strouhaných mandlí. Na potření celé dorty budeme potřebovat 2 šlehačky, 2 stužovače na šlehačku a 2 PL práškového cukru.

Příprava je jednoduchá. Po upečení korpus necháme částečně vychladnout, poté rozřízneme na dvě půlky a necháme úplně vychladnout. Vrch horního i spodního dílu pokapeme cherry. Poté potřenme oba díly višňovou marmeládou. Na spodní díl položíme vrchní díl. Vrchní díl a boky dortu potřeme vyšlehanou šlehačkou. Boky dortu pokryjeme plátky mandlí. Na vrch dortu poklademe višně. Dortu dáme asi na 2 hodiny vychladnout do lednice.

Domů | Recepty | Nejen básně v próze | Články