Slovenské brynzové halušky

Podrobně klasiku popsal: Dušan Polanský

Suroviny

Postup

Při přípravě halušek příliš s váhovými jednotkami nepracuji, ale recept funguje, takže věřím, že poslouží i vám. Připravuji obvykle dávku 8 porcí. K tomu koupím 1 kg a něco málo navíc brynzy a asi 70 dkg na tenko nakrájené anglické slaniny. Při dnešních cenách to sice vyjde málem dráž než pravá svíčková, ale co chcete, pravá svíčková se dobrým brynzovým haluškám nevyrovná.

Očistím 9 středně velikých brambor a nastrouhám je do umělohmotné mísy. Ani ne na jemno, ani ne na hrubo. Pak z brambor scedím šťávu jednoduše tak, že opatrně naklopím mísu s nastrouhanou hmotou a přebytečnou šťávu nechám volně odtéci, ale žádné mačkání brambor. V této fázi si dáme studenou vodu vařit do většího hrnce. Vodu ani samotné halušky nesolím, o slanou chuť se postará brynza. Pak postupně přidávám do brambor hladkou mouku. Někdo přidává vajíčko, já tak nečiním. Ani bačové obvykle vajíčko neměli k dispozici, slepice na salaši nechovali. Těsto na halušky musí být dost husté, pokud bude řídké, halušky se nám rozvaří. Chce to vyzkoušet, jednoduše kousek těsta hodíte do vařící vody a uvidíte, co se bude dít, nesmí se rozvařit, musí pěkně držet svůj tvar. Prostě moukou nešetřit.

Mezitím voda v hrnci začala vařit, mám za sebou zkoušku hustoty těsta, a tak mi nic nebrání těsto postupně pasírovat do vařící vody přes síto (má oká o průměru asi 0,9 cm) pomocí lžíce v dávkách po dvou pořádných vrchovatých lžících těsta. Lžíce musí být pevná, nejlépe na salát, neboť těsto je husté a při pasírování chce to kapánek přitlačit. Polévková lžíce se spolehlivě ohne. Halušky ve vodě hned vařeškou promíchám, aby se mi nepřilepily ke dnu hrnce. Vařím ještě chvíli poté, co halušky vyplavou na hladinu. Halušky scedím pomocí síta s malými oky. Pořádně sítem několikrát zatřasu, abych halušky důkladně zbavil vody.

Jestliže halušky připravujete pro okamžitou konzumaci, já tak činím téměř vždy, jednoduše vložte brynzu do hrnce, z něhož budete halušky podávat, a halušky bez oplachování studenou vodou vyklopte na brynzu a občas vše promíchejte. Podle první věty termodynamické teplo z halušek přechází na brynzu, čímž se ta postupně ohřívá a rozpouští, což všichni (bryndza, halušky i kuchař) chceme. Může se vám stát, že voda je v hrnci při neuhlídání trochu zpěnená, a pěna se zachytí i v sítě. Stačí halušky v sítě trochu propláchnout studenou vodou a opět několikrát zatřást sítem, abychom halušky důkladně zbavily vody.

Pokud halušky budete podávat později, musíte halušky propláchnout studenou vodou, neboť jinak se vám slepí, což by vedlo k výsledkům, za které by vás asi nikdo nepochválil.

Anglickou slaninu opeču na pánvi do růžova.

Před vlastním podáváním halušky s brynzou na mírném ohni přihřejeme. Jídlo nemá být horké, tak akurát teplé, pouze slanina by měla být horká. Slaninu s haluškami nemícháme! Halušky slaninou hezky zdobíme. Jinak platí základní pravidlo, že slaniny a brynzy není nikdy dost. Dokonce se říká, že halušky by měly v brynze málem plavat, jenomže při dnešních cenách by tahle plavenka vyšla dost draho. Jinak brynza je nejkvalitnější na jaře, květen je optimální. Důležité je, aby byla 100% ovčí! Jinak vyhodíte peníze ven oknem.

Pokud neseženete kvalitní brynzu (což je v Brně dost běžné), halušky můžete kombinovat s různými dalšími přísadami. Například můžete na pánvi na másle osmahnout strouhanku a pak přidáte halušky, vše promícháte a ohřejete. Na talíři pocukrujete cukrem krupicí. Divoké? Vyzkoušejte! Výborné jsou i s pomletými ořechy a opět posypané cukrem krupicí. V těchto případech uvaříme k haluškám čaj s citronem. Také lze použít zelí připravené na karamelu a ještě trochu pocukrovat krupicí nebo klasické kysané zelí a navrch dáme do růžova opečenou anglickou slaninu. Pokud halušky nepodáváme s brynzou, halušky vaříme v slané vodě.

Domů | Recepty | Nejen básně v próze | Články