Krtkův sachr

Moje varianta sachru pro děti: Dušan Polanský

Suroviny

Korpus:

Potření a poleva:

Postup

Předem si připravíme dortovou formu, o průměru cca 24 cm, do jejíž spodní části zacvakneme pečící papír.

Nejprve utřemé ve větší míse změklé máslo s moučkovým cukrem, poté postupně přidáváme žloutky a dobře vše vymícháme nebo vyšleháme.

V jiné, menší, míse promícháme mouku s kypřícím prostředkem a špetkou soli.

Ve vodní lázni rozpustíme čokoládu a necháme ji kapánek vychladnout.

Zapneme troubu a nastavíme ji na 180 °C.

Řádně! vyšleháme bílky s cukrem krupicí.

Do mísy s vyšlehanými žlouky přidáme rozpuštěnou čokoládu. Vše dobře promícháme.

Do čokoládové a žloutkové směsi postupně přidáváme předpřipravenou směs mouky, soli a kypřícího prostředku a vyšlehaný bílek. Nemícháme, ale překládáme!

Vše nalijeme do dortové formy a pečeme cca 40 minut při teplotě 180 °C. Korpus bude mít po upečení tvar nízkého krtince. Když ne, žádná tragedie, bude to klasický tvar.

Po vychladnutí rozřízneme. Rozříznutou spodní polovinu a povrch dortu potřeme meruňkovou marmeládou a korpus vrátíme do původního stavu. Korpus můžeme dát na cca 5 minut do lednice, aby marmeláda trochu ztuhla, což ale není nezbytné.

Nakonec potřeme polevou, kterou připravíme tak, že rozpustíme ve vodní lázni čokoládu, necháme ji lehce vychladnout, a poté do ni přilejeme postupně smetany ke šlehání. Spolu promícháme. Vznikne nám krásně roztiratelná směs např. příborovým nožem. Pochopitelně dort můžete načančat dle svých schopností, možností a fantazie, ale na tohle já nejsem.

Podáváme se šlehačkou, kterou osobně nemusím.

Domů | Recepty | Nejen básně v próze | Články