Nádivka (plech 22 x 28 cm)

Klasiku k obrazu svému upravil: Dušan Polanský

Suroviny

Postup

Uzené uvařené maso nebo anglickou slaninu nakrájíme na malé kousky. Do větší mísy dáme nakrájené rohlíky a zalejeme je mlékem, v němž jsme předtím rozmíchali žloutky. S mlékem opatrně, nesmíte rohlíky utopit, musí být nasáklé na cca 80 %. Podle potřeby mléko přidáme. Pak přidáme vše ostatní, včetně rozpuštěného másla, kromě bílků. Z bílků vyšleháme sníh. Posléze sníh opatrně zapracujeme překládáním do směsi z rohlíků.

Nádivku vyklopíme na plech vymazaný máslem a vysypaný strouhankou nebo hrubou moukou.

Dáme péct do předehráté trouby na 180 °C na rám v dolní výšce, jako při pečení masa. Po 30 minutách dáme péct do výšky jako při pečení koláčů. Takto pečeme asi 10 minut, aby nám povrch pěkně zrůžověl.

Recept lze tvořivě obměňovat. Pokud máte masový vývar, použijte jej místo poloviny mléka. Místo uzneného masa lze použit anglickou slaninu nebo játra anebo houby. Pokud použijete houby, předem osmahněte na sádle nakrájenou cibulku, a pak přidejte houby. No a pokud jde o bylinky, fantazii se meze nekladou. Maminka plnku pekla málem každý týden v různých obměnách. Nemluvě o tom, že nádivku můžete nacpat do kuřete, husy nebo kachny. Ovšem nezapomeňte pak hydinu nití zašít.

Pokud není nádivka v hydině, tak ji často konzumuji s čalamádou nebo s naloženými houbami anebo sterilovanými okurkami nebo jenom tak jako koláč. Lze ji použít i jako přílohu k masitým jídlám nebo k zvěřinovému guláši místo knedlíků.

Domů | Recepty | Nejen básně v próze | Články