Nádivka

Klasiku k obrazu svému upravil: Dušan Polanský

Suroviny

Postup

Pokrájenou anglickou slaninu lehce osmahneme na pánvy, aby pustila vůni. Do větší mísy dáme nakrájené rohlíky a zalejeme je mlékem, v němž jsme předtím rozmíchali žloutky. S mlékem opatrně, nesmíte rohlíky utopit, musí být nasáklé na cca 80 %. Podle potřeby mléko přidáme. Pak přidáme vše ostatní kromě bílků a soli a promícháme. Z bílků vyšleháme sníh, do kterého přidáme sůl kvůli zpevnění sněhu. Posléze sníh opatrně zapracujeme překládáním do směsi z rohlíků. Sníh nemícháme, ale překládáme!

Nádivku vyklopíme do zapékací misky vymazané máslem a vysypané strouhankou nebo hrubou moukou. Máslem nešetříme. Osobně plátky másla pokladu i na povrch nádivky.

Dáme péct do předehráté trouby na 180 °C na rám do střední výšky jako při pečení koláčů. Pečeme přikryté 45 minut. Po vytažení z trouby vrchní díl sundáme a nádivku propíchneme na několika místech vidličkou, aby nám moc neklesla. Vrchní díl můžeme 5 minut před koncem pečení sundat, aby nám povrch ještě více zrůžověl.

Recept lze tvořivě obměňovat. Pokud máte masový vývar, použijte jej místo poloviny mléka. Místo anglické slaniny lze použít uzené maso nebo vařený jazyk či játra anebo houby. Pokud použijete houby, předem osmahněte na sádle nakrájenou cibulku, a pak přidejte houby. No a pokud jde o bylinky, fantazii se meze nekladou. Maminka plnku pekla málem každý týden v různých obměnách. Nemluvě o tom, že nádivku můžete nacpat do kuřete, husy nebo kachny. Ovšem nezapomeňte pak hydinu nití zašít.

Pokud není nádivka v hydině, tak ji často konzumuji s čalamádou nebo s naloženými houbami anebo sterilovanými okurkami. Lze ji použít i jako přílohu.

Domů | Recepty | Nejen básně v próze | Články