Kynutý (nejen) smetanový koláč

Klasický recept od Nitry lehce upravil: Dušan Polanský

Suroviny na univerzální těsto

Varianta A. Suroviny na náplň na potření těsta

Varianta B. Suroviny na náplň na potření těsta

Postup pro smetanový koláč

Těsto, je univerzálně použitelné na různé kynuté koláče: s třešněmi, švestkami, meruňkami atd., dokonce můžete jej potřít i povidlami nebo marmeládou.

Do větší mísy si prosejeme 15 dkg hladké a 15 dkg polohrubé mouky. Přidáme špetku soli a vše promícháme. Uprostřed uděláme důleček, do něhož rozdrobíme kvasnice, posypeme je 1 ČL krystálového nebo cukru krupice a zalejeme asi 0,5 dcl vlažného mléka. Kvásek zahrneme moukou a necháme jej cca 5 minut kynout.

Do hmoty na těsto přidámě vajíčko rozmíchané se zbytkem mléka. Lehce těsto promícháme. Nakonec přidáme změklé máslo a 1 PL oleje nebo kousek rozpuštěného vepřového sádla. Vařečkou a pak rukama těsto poctivě vypracujeme, trvá to minimálně 5 minut. Nakonec dno mísy a těsto lehce poprášíme polohrubou moukou, přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě cca 1 hodinu kynout.

Příprava hmoty na potření těsta je jednoduchá. Podle varianty A do mísy dáme zakysanou smetanu, 1 celé vajíčko, 2 PL polohrubé mouky, 1 ČL soli a muškátový květ. Mouku lze nahradit 2 středně velikými, uvařenými, na jemno nastrouhanými studenými bramborami nebo 1 PL Solamylu. Vše řádně promícháme. Podle varianty B je příprava velmi podobná, jenom menší množství smetany je nahrazeno strouhaným sýrem.

Zapneme troubu, nastavíme teplotu 180 °C a počkáme až se nám trouba vyhřeje na uvedenou teplotu.

Finále je jednoduché. Plech vytřeme olejem nebo máslem a lehce si potřeme ruce olejem. Těsto vyjmeme z mísy, v níž kynulo, a položíme jej na plech. Těsto oběma rukama roztáhneme na celou plochu plechu. Na povrch těsta rovnoměrně rozprostřeme náplň se zakysanou smetanou.

Pečeme asi 25 minut při teplotě cca 180 °C. Koláč nejvíc chutná teplý s čajem s citronem.

Obměna postupu pro ovocné koláče

Do těsta přidáme 2 PL práškového cukru. Smetanovou náplň nahradíme odpeckovaným ovocem, např. švestkami, meruňkami, třešněmi, případně můžete vyzkoušet i rebarboru nakrájenou na kostičky. Vše posypeme rovnoměrně drobenkou. Tu si připravíme v misce z 2 vrchovatých PL polohrubé nebo hrubé mouky, 2 vrchovatých PL moučkového cukru a několika plátků másla. Prsty jedné ruky vše lehce zpracováváme tak, aby se nám drobenka opravdu drobila a nebyla suchá, musí být vlhká.

Obměna postupu pro dva koláče něco jako frgále, ačkoliv recept na ně mám rovněž uveden.

Použijeme klasické těsto. Uděláme z něho dva větší kruhy, viz jeden na obrázku, a dle nápaditosti potřeme různými náplněmi a posypeme drobenkou. Drobenka: 1,5 PL polohrubé mouky; 1,5 PL moučkového cukru a několik tuhých plátků másla. Prsty jedné ruky vše lehce zpracováváme tak, aby se nám drobenka opravdu drobila a nebyla suchá, musí být vlhká. V mém případě jsem do středu dal tvarohovou náplň z 250 gramu tučného tvarohu (v staniolu), do něhož jsem přidal 1 žloutek, kousek másla a přiměřeně moučkového cukru. Pro další vrstvu jsem v malém množství vody rozvařil na měkko 1 větší jablko pokrájené na malé kousky a po roztlačení vydličkou zahustil jsem vše pomletými ořechy a nastrohaným perníkem. Poslední vrstva je z povidel smíchaných s mletým mákem. Jelikož povidel jsem měl málo, přidal jsem i trochu marmelády z černého rybízu. Předtím než na koláč dáme náplně, potřeme okraje rozšlehaným vejcem. A před pečením nezapomeneme posypat drobenkou. Výhoda proti klasickému frgálu je, že na koláči máme různé náplně.

Koláč na způsob frgálu. Celkem děláme dva.

Domů | Recepty | Nejen básně v próze | Články