Prolog    2001: Vesmírná odysea

13. díl

Dušan Polanský

18. 6. 2000
Den otců. Můj táta již odpočívá tam někde nahoře a Frank nevypadá na to, že by chtěl být otcem. Mohl si vybrat mezi Discovery nebo manželstvím a tím pádem i potenciálním otcovstvím. Rozhodl se daleko pragmatičtěji, teď Discovery, a pak snad otcovstí. Má to ale malý háček: Sedm let je pro ženu, jež touží po rodině, věčnost; pro muže je to stále jenom sedm let. Turingův test běží bez problémů; již teď je jasné, že můj HAL je inteligentnější, než jsem si původně myslela.
19. 6. 2000
Microsoft má být rozdělen, neboli, jak říká přísloví, kdo chce psa býti, ten si hůl vždy najde. Zápis z deníku z pobytu v Brně: za socialismu měli na Moravě družstvo, jmenovalo se Agrokombinát Slušovice a prý mělo docela dobré hospodářské výsledky. Družstvo řídil František Čuba. Družstvo za socialismu nebylo v přílišné oblibě u potentátů, ti měli Čubu za kapitalistického manažera, jenž se snaží rušit harmonii klidu a pohody v socialistické ekonomice. Jeden by si myslel, že za těch kapitalistických potentátů to bude o něco lepší. Kdepak, udělali z družstva klasickou starou komunistickou organizaci žijící z podstaty věci a pomohli jí do hrobu.
21. 6. 2000
Včera jsem byla u Franka. Opět nebyl v dobré náladě, ale teď ho docela chápu. Všichni kosmonauti se musí začátkem července "dobrovolně" podrobit novým testům na hibernaci. Důvod je prostý, laboratoře podstatně vylepšily Hibernacula -- prý je to již jeho definitivní konstrukce -- a lékaři musí mít jistotu, že u žádného člena posádky Discovery a ani u náhradníků nenastanou žádné problémy při hibernaci. Jinak všichni kosmonauti se museli ještě před přijetím do výcvikového střediska podrobit zkoušce na reakce na hibernaci. Určitě to nebude nic příjemného, nechat se uvést do stavu podobnému smrti. Prý i podvědomí je téměř úplně potlačeno. Doba hibernace má trvat 10 dnů.
23. 6. 2000
Skoro dvě hodiny jsem se bavila s Cord Wooderem o věčném tématu programátorů: názorná a přehledná jména identifikátorů proměnných, funkcí a konstant. Wooder kdysi vymyslel pro projekt Jupiter poměrně dokonalý systém, jak identifikátory vytvářet, ale stále má pocit, že to není ono. Je to doopravdy nejdůslednější a nejnemilosrdnější kritik své vlastní práce, jakého jsem, kdy poznala. Nejsem zvědavá, ale docela by mě zajímalo, jaký je Cord v soukromí.
24. 6. 2000
Překvapení, ale veliké. V podvečer se objevila v reálu moje podvědomá sexuální touha Loňa. Přijel, když jsem seděla na verandě v houpacím křesle a pokoušela jsem se, snad již po desáté, číst naprosto nestravitelnou knihu v německém originálu od Josepha Rotha s názvem Corpus Christi. Co ale z mé tajné lásky vylezlo, mě tak překvapilo, že jsem ho musela vyhodit. Přišel mě totiž pozvat na večírek, jenž příští pátek pořádají ruští přistěhovalci. V Houstonu jich není až tak moc. Loňa má problém, nemá dívku a přitom má informace, že vlivný šéf jedné ruské organizace -- nepoužil slovo mafie -- mu chce pověsit na celý život na krk jeho dceru. Prý není moc hezká a taky mu není zrovna moc sympatická. Prý jediné, co ho může zachránit je Američanka. Vztahy a hlavně sňatky s Američankami ruští šéfové dokážou tolerovat; důvody jsou čistě pragmatické: americké občanství vytváří prostor pro řadu legálních aktivit financovaných z podivných zdrojů. Loňa se dušoval, že se nechce zaplést s žádnou z ruských organizací a že by chtěl zůstat pracovat v servisu u pana Dietera. Práce se mu tam prý moc líbí. Zalapala jsem po dechu a Lerovi jsem zcela netaktně sdělila, aby ráčil vypadnout a že už ho nikdy nechci v životě vidět. Tiše se mi omluvil, něco v ruštině lítostivě, alespoň to tak vyznělo, zamumlal a vypadl.
26. 6. 2000
V jídelně jsem potkala nového známého z ARC v Moffett Field Eda Walkera. Je zde služebně. Ptal se mě na moji vědeckou práci a zda mi jejich databáze pomohla. Taky mi sdělil, že ví od Hannah Jamisonové, že jsem dostala k dispozici program na Turingův test. Opět mi zopakoval svůj názor, že moje práce o možnostech zkoumání agresivního chování heuristicky programovaných strojů se mu zdá předčasná. Stroj musí mít jednoznačně definované cílové funkce a ty tvoří onen pevný základ a současně hranice jeho "myšlení". Kdyby cílové funkce nebyly konzistentní, tak stroj bude produkovat jenom chaotické chování, jež člověk bez problému dokáže identifikovat, a proto může podniknout příslušné kroky pro eliminaci negativního jednání stroje. Testy vykonané v ARC prý tuto hypotézu s vysokou pravděpodobností potvrzují.
27. 6. 2000
A zase překvapení. Konečně se ukázal Marek. Sdělil mi -- řekla bych, že až přehnaně slavnostně --, že se chce se mnou setkat Veliký mystagog. Souhlasila jsem a domluvili jsme se na příští čtvrtek. To jsem zvědavá, co z toho "mystagoga" vypadne. Jinak slovník cizích slov uvádí, že mystagog byl ve starověkém Řecku kněz konající obřady při mystériích. No a mystérium je tajemství, záhada, tajné učení. Zní to tajemně a naprosto nejasně.
28. 6. 2000
Udělala jsem pěknou blbost. Zavolala jsem do servisu Loňovi, že na ten večírek půjdu, ale ne kvůli jeho krásným očím -- má je krásně modré --, ale hlavně proto, že chci vidět tu jeho nevyvolenou nesympatickou a ne moc hezkou "nastávající". Ať se ale nepokouší mě osahávat a podobně, neboť teatrálním způsobem opustím scénu, a pak vám milý Lerove spadla klec. Že moc děkuje a že se vším souhlasí.
30. 6. 2000
Za deset minut bude půlnoc. Právě mě Loňa přivezl. Dvě překvapení. První: nevyvolená, nesympatická a ne moc hezká "nastávající" byla docela sympatická a hezká byla až moc; blondýna, hezká ňadra, akorát boky, skoro štíhlý pas a skutečně pěkné nohy. Anglicky mluví taky docela slušně. Druhé: byl mi představen dr. Dimitrij Moisevič z ruské Akademie věd, asi pětapadesátiletý hubený tichý blondýn, jinak bývalý astronom. V odborných kruzích je docela známý; člen různých delegací a vědecky expert na zkoumání možností kontaktu s mimozemskou civilizací a taky dost publikuje. Když se dozvěděl, že pracuji v NASA, najednou ožil a zeptal se mě: "Tak co, zvládli již Američané MAT-1?" Otázka mi vyrazila dech, něco jsem zablábolila o tom, že je to nějaká zvláštní zkratka, kterou jsem nikdy neslyšela. Usmál se a lehce prohodil: "Slečno Doveová, zdá se, že jste domluvena s doktorem Floydem, ten mi při našem posledním setkání na Tranzitu 1 na stejnou otázku odpověděl stejně jako vy." Na chvíli se ještě zamyslel, a pak dodal: "Mám pocit, že ho doprovázel ... počkejte ... jo, Miller ... Nick Miller ... na jména mám paměť. Neznáte ho?" Něco jsem zakoktala.

Domů | Předchozí díl | Další díl | Články