Prolog    2001: Vesmírná odysea

14. díl

Dušan Polanský

2. 7. 2000
Všude narážím na MAT-1 a přitom stále nevím, co to je. Udělala jsem si stručnou rekapitulaci faktů kolem záhadné zkratky. Takže:
  1. 10. prosince 1999 USA vyhlásily v Jižní provincii na Měsíci karanténu. Byl vydán přísný zákaz vstupu do prostoru kráteru Clavius a jeho okolí. V kráteru Clavius je dislokována největší americká základna na Měsíci. Pracuje na ní jedenáct set mužů a žen.
  2. Kolem 15. prosince 1999 se potkává na Tranzitu 1 dr. Heywood Floyd -- jemuž dělá v té chvíli gorilu Nick Miller-- zcela neplánovaně a zrovna ne moc vhod pro Američany s dr. Dimitrijem Moisevičem z ruské Akademie věd. Dr. Moisevič již v té době ví o existenci zkratky MAT-1, ale jak se zdá, dodnes Rusové neví, co se za ní vlastně skrývá. Rusové jistě mají svou hypotézu, jež může i nemusí být daleko od pravdy. Také se dá předpokládat, že Rusové mají alespoň jednoho informátora mezi Američany, ale ten si nemá takové postavení, aby se dostal k utajeným informacím o MAT-1. Tímto neznámým by mohl být např. někdo z amerických zaměstnanců na Měsíci. Důležitá a velmi nepříjemná maličkost pro mne: bezpečnostní služba rovněž nevylučuje, že bych tím informátorem mohla být i já.
  3. 16. prosince 1999 byl zaznamenán zvláštní výron energie na Měsíci v prostoru kráteru Tycho. Ten leží na teritoriu Jižní provincie a je vzdálen třista kilometrů od základny Clavius. Zdá se, že cílem záření byl jeden z měsíců Saturnu Japetus. Pentagon několik dní nato vydal oficiální prohlášení o provedení zkoušek laserového děla v prostoru kráteru Tycho. Avšak podle expertů částice a vlny vyslané k Japetu neměly charakter laserového záření. Dokonce se zdá, že to, co zachytily observatoře a sondy, bylo jenom doprovodné záření jiného záření, jež nedokáží naše přístroje detekovat.
  4. 7. ledna 2000 prezident USA zcela nečekaně oznámil změnu cíle letu Discovery. Místo k Jupiteru se poletí až k Saturnovým měsícům. Kosmonauty dopraví zpět Discovery II, jež zatím existuje jenom v plánech. Zdůvodnění celé změny je velmi nepřesvědčivé.
  5. Mark mi dal 8. března hádanku o MAT-1 a přitom sám v této době neznal význam této zkratky. Zdá se, že zcela náhodně se o ní dověděl od své spolužačky. Je to dcera dr. Roye Michaelse, která je asi dost zvídavá. I když chyba bude asi v tatínkovi, jenž si nedal pozor na pusu. Dr. Michaels dělá hlavního vědeckého poradce velitele Jižní provincie na Měsíci. Viz bod 1.
  6. 10. března jsem napsala na děrný štítek nápis MAT-1 a štítek jsem připevnila na viditelné místo. Dlouho nic.
  7. Teprve 7. dubna si štítku všimnul dr. Simonson. Byl dost překvapen. Je velmi pravděpodobné, že ví, o co se jedná.
  8. Po 7. dubnu je na mě vyvíjen nátlak, abych doplnila řadu údajů o mém pobytu v České republice. Pozornost je soustředěna na členy rodiny, u níž jsem za pobytu bydlela. Někteří členové rodiny mají kontakt na země bývalého SSSR.
  9. Ještě 18. května mi Nick Miller tvrdil, že neví, co je to MAT-1. Lže, neboť byl u toho, když se dr. Dimitrij Moisevič a dr. Heywood Floyd potkali -- asi zcela náhodně -- na Tranzitu 1 a při tomto setkání z ruské strany zazněla nepříjemná otázka na MAT-1. Viz bod 2.
  10. Leonid Ivanovič Lerov je asi ruský agent, jenž mě má sbalit a postupně ode mne získávat informace o práci NASA a projektu Jupiter. Líbí se mi. Co s tím?
V nejbližších dnech musím dát dohromady další fakta, ale i nepatrné maličkosti, jež nějak souvisí s MAT-1, a pak HALovi předhodím tento rébus k řešení.
4. 7. 2000
A máme tu Den nezávislosti a zítra začínají Frankovy testy na hibernaci. Chudák, ale musí uznat, že dnes jsem na něho byla moc milá. Dokonce jsem mu něco uvařila a to je činnost, kterou zrovna moc nezbožňuji. Čekala jsem, že Frank se sám nabídne, že připraví oběd -- vaří rád a dobře -- a já se uliju, ale kdepak, Frank si spokojeně na verandě četl Pohádky bratří Grimmů.
5. 7. 2000
Frank již od 10.00 spinká v Hibernaculu. Franku doufám, že se ti bude alespoň chvíli zdát o tom, jak si tě ježibaba s velikým nosem z pohádky o Jeníčkovi a Mařence bude chtít upéct v peci. Franku, ten oběd si fakt mohl uvařit -- to nebylo od tebe fér.
6. 7. 2000
Slavný čtvrtek. Setkání s Velikým mystagogem. Mystagog mě zklamal. Měl sice černé brýle -- to jsem čekala ---, ale jinak byl bledý a vůbec vypadal neduživě, jako kdyby se neměl dožít nového milénia. Věk kolem pětadvaceti. Hned v úvodu jsem mu sdělila, že vím, že informaci o MAT-1 mají od dcery doktora Roye Michaelse. Mystagog se na chudáka Marka velmi škaredě podíval -- poznala jsem to i přes ty jeho černé brýle. Mark se mu snažil očima zoufale vysvětlit, že nic nevyžvanil a že neví, jak jsem se to dozvěděla. Mystagog teď bude považovat Marka za užvaněnou bábu. Milý Marku, měl jsi mi víc věřit. Intuice mi říká, že Veliký mystagog mi dnešní vítězství neodpustí.
9. 7. 2000
Víkend patřil analytické činnosti. Do počítače jsem začala vkládat informace o MAT-1, dokonce i takové, jež by mohly jen zcela nepatrně souviset s MAT-1. Jakmile HAL skončí Turingův test, tak mu úlohu předložím k řešení. Jsem moc zvědavá.
11. 7. 2000
Ozval se Loňa. To mu teda trvalo, než si dodal odvahy. Zda by mě nemohl pozvat na večeři. To teda ne. Ať si pozve tu svoji blonďatou krásku. Ještě se mi pokusil něco vysvětlit, ale nedala jsem mu šanci. Práskla jsem sluchátkem. Grázl jeden, chce si určitě zpestřit sexuální život občasným obděláváním americké vědecké pracovnice a ještě si přitom něco přivydělat za informace, jež by z ní v posteli vytahal.
12. 7. 2000
Přesně o půlnoci skončil 30denní Turingův test. Nastávající víkend padne na jeho vyhodnocení. V práci začínám připravovat protokoly k závěrečným komplexním testům AE-11 a AE-12. Podle pravidel NASA závěrečné komplexní testy musí provést zcela nezávislá komise -- členy zatím neznám. Termím testů: 24 až 27. 7. Po montáži AE-11 a AE-12 do Discovery mě čeká měsíční služební cesta na Floridu a testy přímo na vesmírné lodi. Nebude to dřív než 2. října, totiž do té doby musí být Discovery připravena k závěrečným kontrolním testům na startovací plošině. Discovery je 130 metrový kolos. Šílené. Stále si nedovedu představit velikost a sílu nosné rakety, která ten kolos vynese do vesmíru. Dnes jsem HALovi zadala úlohu o MAT-1. Zatím z něho lezou samé nesmysly. Asi má k dipozici stále málo informací. Musím pokračovat ve sbírání faktů o MAT-1.
14. 7. 2000
Dnes jsme si asi deset minut povídala s Veronikou. Snažila se mě přesvědčit, abych strávila dovolenou v Brně. Vykroutila jsem se. Není to jenom lenost rozhodnout se, nechuť cestovat někam daleko, ale taky se bojím. Vzpomněla jsem si na Nicka Millera a jeho čmuchání kolem mého pobytu právě v Brně. Ze slušnosti jsem se zeptala co ostatní. Že dobrý. Jenom tatínek nadává jako pohan, neboť měli s maminkou téměř veškeré úspory v jedné bance -- nějaká PBI, jestli jsem to nepopletla -- a říká, že ty kurvy -- to slovo jsem dost často slýchávala v hospodách, asi nějaká slušnější nadávka -- je chtěly o ně připravit. Co se mi v Česku nelíbilo, byla strašná nerozhodnost, neschopnost a hlavně zbabělost politiků a soudců pojmenovat věci pravým jménem, a pak jednat. Možná, že je to z jejich strany jenom pragmatický přístup k věci. Asi jim to nese.

Domů | Předchozí díl | Další díl | Články