Prolog    2001: Vesmírná odysea

23. díl

Dušan Polanský

4. 11. 2000
Lerov řídí dobře, skoro tak dobře jako já, i když musel mít zatraceně veliké štěstí, neboť cestu do Castroville zvládl mým autem napoprvé o 9 minut a 24 sekund dřív, než je můj osobní rekord. První setkání s Tím, jenž má poruchu myšlení a jednání mělo být dojemné. Nebylo. Ani mě, ani Lerova si moc nevšímal, dokonce bych řekla, že nás ignoroval. To mi ale vůbec nevadí, spíše vyhovuje. Avšak s maminkou a panem Riderem Mackenziem si Bernard rozumí. Maminka mi k mým třicátinám upekla pěkný tříposchoďový dort. S oslavou se to ale nepřehnalo; maminka dobře ví, že narozeniny slavím nerada; mezi námi, když je ženská ve třiceti stále svobodná, tak není veliký důvod k oslavě. Vzpomněla jsem si na Peggy; poslala mi moc pěkné blahopřání a taky mi nezapomněla zavolat. Okamžitě po návratu z Pittsburghu jí zavolám a pozvu ji na večeři. Lerov spí u pana Ridera Mackenzie, neboť, jak se zdá, náš pokoj pro hosty definitivně obsadil Bernard. Maminka čekala, že Lerov bude spát v mém pokoji: mám v něm dvě postele. Protože se tak nestalo, tak se trochu divila, ale raději neříkala nic. Jinak Lerov měl úspěch. Živě vyprávěl o rodném Burduguzu na řece Angaře a o Bajkale, nádherném jezeře vzdáleném od Burduguzu, co by kamenem dohodil. Pak ale začal vyprávět o jiném jezeře, Aralském. Byl to smutný příběh, příběh o tom, jak člověk úplně potupil přírodu. Nechápu, proč nám o tom jezeře vyprávěl -- musím se ho na to zeptat --, vždyť dnes již ani neleží v Rusku.
5. 11. 2000
S Lerovem jsme podnikli malý výlet do okolí Castroville. Je vidět, že má rád přírodu: lesy, řeky, jezera a hlavně široširý prostor. Okamžitě se zajímal, kde je tu nějaké jezero. Musela jsem ho zklamat, ale slíbila jsem mu, že na jaře podnikneme túru k Medina Lake. Přiznám se, čekala jsem, že se mě Lerov pokusí políbit -- myslím pořádně -- ale neudělal to. Asi ne proto, že by se styděl nebo nebyl na ženy, ale spíš proto, že si myslí, že mi toho o sobě neřekl moc a že než se intimně sblížíme, mám právo vědět o něm daleko víc. Dost netypické chování u muže, ale budiž. Někdy mám dokonce pocit, že ho moc mrzí, že je cizinec. Ale mohu se mýlit. Doufám, že se nebude vymačkávat celou věčnost. Ale musím ho alespoň trochu pochválit, neboť když jsme se loučili, tak mi navrhl na úterý rande. Ale musela jsem ho zklamat, čeká mě přednáška na CMU v Pittsburghu. Slíbila jsem mu, že se ozvu.
7. 11. 2000
Election Day jsem strávila klidným letem do Pittsburghu. V knize hostů v hotelu Pittsburgh -- je blízko centra a jen 25 minut od letiště -- jsem si všimla, že mezi oficiálními hosty konference je i dr. Dimitrij Moisevič z ruské Akademie věd. Ještě si živě pamatuji na naše setkání na večírku ruských přistěhovalců a jeho nepříjemnou otázku "Tak co, zvládli již Američané MAT-1?" Kdoví, jak si žije ta krásná blondýna, která na onom večírku tak "uháněla" Lerova. Jinak z NASA jsme tu jenom tři; je poznat, že projekt Jupiter finišuje.
8. 11. 2000
Budu upřímná, v průběhu prvního dne konference "Umělá inteligence: šance, nebo nebezpečí pro lidstvo" mě žádná přednáška nenadchla. Popravdě řečeno, čekala jsem víc exaktnějších přednášek. Nejtrapnější byly, jako vždy, přednášky filozofů. Vždy, když slyším jejich bohapusté žvanění, vzpomenu si na Karla Marxe. Sice jako první filozof a ekonom důsledně pochopil význam technologického pokroku v moderních dějinách lidstva, ale závěry, které z toho vyvodil, jsou minimálně diskutabilní. Těžko lze uvěřit, že boj s třídním nepřítelem v kapitalistické společnosti napomůže vyřešit problémy moderní společnosti. I když by mi asi odporoval, neboť by tvrdil, že v celosvětovém měřítku probíhá obrovský nárůst totální chudoby a přitom světová ekonomika je schopná vyprodukovat dostatek potravin, léků, textilií, splachovacích záchodů, mobilů, PC, kol, knih atd. pro celé lidstvo. Karle, ale za tu obrovskou bídu nemůže technologický pokrok, ale my hloupí, nenažraní, chamtiví, závistiví, po moci bažící lidé. Koneckonců ani ty jsi nebyl jiný, jen si vzpomeň, jak tě štvalo, že nejsi tak bohatý jako tvůj tchán a přitom bys byl tak rád žil v blahobytu a spokojeně utrácel. Večer se konal společenský večírek; sponzoři jsou štědří. Stalo se to, co jsem čekala. Oslovil mě dr. Dimitrij Moisevič: "Jak se mají pánové Lerov a Miller?" Bože, ten chlap má pamatováka. Určitě je to klasický ruský surový agent, schovávající se pod pláštíkem vědy. "Dobře, pane doktore, určitě dobře, jak by se jinak mohli mít takoví atraktivní mladí muži." "Slečno Doveová, to rád slyším a moc se těším na vaši zítřejší úvodní přednášku."
9. 11. 2000
Účastníky konference jsem onehdy neprávem v deníku urazila, když jsem si myslela, že po večírku budou v průběhu mé přednášky ještě spokojeně spát ve svých betlích na pokojích. Je pravda, že někteří to trochu večer přehnali, takže po ránu nebyli příliš čiperní, ale v každém případě poslouchali -- i když zaujetí bylo jenom průměrné. Ovšem moje přednáška nedopadla tak, jak jsem očekávala. Pro filozofy byla přenáška asi příliš odborná a pro informatiky a přírodovědce asi příliš fantastická. Dotazy byly, ale měla jsem pocit, že tak trochu ze slušnosti, aby nepanoval v sále onen trapný pocit, když není přednášejícímu po jeho výzvě k dotazům položena žádná otázka. Ale dr. Dimitrij Moisevič mě překvapil -- pokud si ze mě neudělal dobrý den. Během přestávky mi navrhl, abych přednášku ještě dopracovala, řekl mi v jakých směrech, a že abych si určila nějaké město v Evropě, že zabezpečí, aby se tam uspořádal malý seminář, na němž bych mohla svoje myšlenky prezentovat odborníkům z východní Evropy. Ovšem má to jednu podmínku, seminář by se měl konat do 20. prosince. Řekla jsem mu, že je naprosto nereálné, aby mi zaměstnavatel těsně před letem Discovery dovolil vycestovat do Evropy a také samotný čas na zorganizování semináře je velmi krátký. Poprosil mě, abych se organizačními věcmi netrápila, možnost ukvapeně nezavrhla, věc si promyslela a ozvala se mu do 15. listopadu 2000.
11. 11. 2000
Včerejší třetí a současně poslední den konference byl zajímavý. Zaujaly mě dvě přednášky. Barbara von Praunheim z Německa nastínila ponurý obraz příštího tisíciletí: silné přetechnizování s neschopností řešit běžné problémy lidstva povede k totální degradaci pojmu důstojnost člověka. Pierre Arnoul z Francie se na naši budoucnost podíval optimističtějším pohledem. Věří, že obrovský technický pokrok ve spojení s nasazením umělých vysoceinteligentních bytostí nám dovolí ovládnout obrovské vesmírné prostory, a tím se člověk konečně a definitivně osvobodí ze svěrací kazajky zvané Země. Okamžitě po příjezdu z letiště jsem zalehla do postele. Vzbudila jsem se před půl hodinou, za chvíli bude půlnoc. Cítím se odpočatá, ale je mi smutno. Bože, kdyby tu byl Ten, jenž by byl jen můj; Ten, jemuž bych věřila; Ten, s nímž bych si mohla hezky a zcela otevřeně povídat; Ten, kdo by mě chtěl objímat i ve spánku; Ten, s nímž bych se ráda milovala.
12. 11. 2000
Moc jsem si přála, aby se ozval Lerov. Je pravda, že jsem mu slíbila, že se po návratu ze služební cesty ozvu, ale přece nebudu první volat já; je chlap, ať zavolá první. Muži mají asi pravdu, když říkají, že ženy neví, co chtějí. Odpolene jsem si otevřela časopis, jenž jsem si koupila na čtení do letadla, ale nějak jsem se během letu k jeho čtení nedostala; četla jsem si totiž román J. M. Simmela: Všechno přiznávám, všechno ... Simmel je skvělý vypravěč a jeho němčina je čtivá. Ale k časopisu. Uvnitř se skoro přes celou stránku na sebe usmívají Frank a Ruthie. Myslím, že je to upřímný a šťastný smích. Již v pohoří Wildcat jsem to tušila, že to takto skončí. Přeji jim to, ale loučení 1. ledna 2001 jim nezávidím. Dlouhých sedm let, z nichž se může stát věčnost ...
13. 11. 2000
Celé dopoledne jsem psala zprávu z konference. Na osobním jsem odevzdala hlášení o návrhu dr. Dimitrije Moiseviče. Ne snad proto, že jsem od přírody práskač, ale proto, že chci vědět, co chytré hlavy z bezpečnostního vymyslí, když jim to personalisté bonznou. S Peggy jsme se domluvily, že si ve čtvrtek poklábosíme při dobré večeři.
14. 11. 2000
Hned ráno si mě zavolal "personalista" Nick Miller na osobní pohovor; milý Nicku, jestli ty jsi personalista, tak já mám čtyřky. Podrobně si nechal vysvětlit vše kolem návrhu dr. Dimitrije Moiseviče. Poslouchal zaujatě. Čistě hypoteticky se mě zeptal, že kdyby mi bezpečnostní dalo souhlas k výjezdu na seminář, kterou evropskou zemi bych si vybrala. Odpověděla jsem bez dlouhého přemýšlení: "Česko, přesněji Masarykovu univerzitu v Brně, a ještě přesněji Fakultu informatiky." "Proč?" "To je prosté, byla jsem tam na studijním pobytu a ráda bych se opět podívala do Brna -- a proč navíc ne za státní peníz -- mám tam řadu známých a přátel." Čekala jsem, že se Nick Miller nad mou upřímností alespoň usměje, ale nestalo se, jenom suše řekl: "Slečno Doveová, poletíte."
15. 11. 2000
Dr. Dimitriji Moisevičovi jsem sdělila e-mailem, že návrh na vedení semináře přijímám; pochopitelně jsem mu i připsala, že vše se děje se souhlasem bezpečnostní sekce. Místo konání jsem uvedla stejné jako Nickovi Millerovi. Ten mi narovinu sdělil, že celý seminář bude odposloucháván, že jsem volavka a že nesmím nikomu nic ani špitnout. Státní zájem. Opáčila jsem: "Ale to vše přece musí být Rusům jasné." "Slečno Doveová, my víme, že to musí být Rusům jasné, ale dočerta, řekněte mi, proč o tak naivní divadlo tak zatraceně moc stojí?" "Tak to nevím a je mi to jedno. Hlavní je, že se podívám gratis do Brna a ještě si vyúčtuji cesťák. I můj vědecký vedoucí bude mít radost, budu mít další čárku." Nick Miller se nakonec přece jen nad mou upřímností usmál.
16. 11. 2000
Peggy se definitivně zbláznila. Ne snad proto, že se rozešla se svým přítelem, učitelem Harvey Traskem, ale proto, že se rozhodla, že to teď zkusí zcela jinak. Vzala si do baráku bezdomovce. Odvšivila ho, nakrmila ho, oblékla ho a když to, co sebrala na ulici, opět vypadalo jako člověk, tak zjistila, že to byl kdysi také učitel, ovšem učitel, kterého jeho žena za vydatné pomoci svého právníka -- ale i milence -- připravila o vše. Prostě Peggy má štěstí na učitele. Ale nemůže si ho vynachválit. Rád vaří, luxuje, dokonce občas vyžehlí a hlavně začal Peggy učit latinu. Že nemůže pochopit, jak mohla žít bez znalosti latiny, tak nádherný jazyk. Tak to mě podržte, Peggy se pustila do latiny, jsem zvědavá, jak jí ten elán dlouho vydrží. Nemohla jsem se nezeptat: "Peggy a co sex?" "Mau, nekecám, to je ti ale zvíře."
17. 11. 2000
Lerov je kapánek drzý, dnes mi zavolal do práce, že pan Dieter by nám půjčil domek, jenž zdědil po svých rodičích v městečku Bath, je to těsně nad Lake Conroe. Prý je tam na podzim velmi pěkně. Pochopitelně jsem mu chtěla hned něco říct, ale když jsem si vzpomněla, že Peggy zachránila bezdomovce, tak jsem si v duchu řekla: Proč bych i já nemohla zachránit jednoho chlapa z Ruska? Pokrok je v tom, že ten chlap z Ruska konečně vezme svůj vůz. To mu trvalo, než si dal svoje BMW do pořádku, a to si ještě říká automechanik. Je 17:00 a já se každou chvíli vydám napospas Lerovi. Když si pomyslím, jak my Američané máme komplexy z Rusů a Číňanů, tak bych si zasloužila přinejmenším vyznamenání. Snad to přežiju. Dr. Dimitrij Moisevič se zatím neozval ...

Domů | Předchozí díl | Další díl | Články