Prolog    2001: Vesmírná odysea

5. díl

Dušan Polanský

28. 2. 2000
Myslím, že jsem schopna dokončit můj model HALa během 14 dnů. Dnes jsem poslala žádost do Kalifornie na specializované pracoviště pro informační technologie NASA Ames Research center v Moffett Field. Požádala jsem pro účely své vědecké práce o volný přístup k části cvičné báze znalostí počítače HAL-­­9000 určeného pro Discovery. Podrobně jsem zdůvodnila, proč bázi znalostí potřebuji pro dokončení své vědecké práce "Algoritmy pro zjištění možného samovolného agresivního chování heuristicky programovaných automatických strojů". Jinak název mé práce u kolegů vyvolává úšklebky. Asi se budou šklebit i v Kalifornii v legendárním "Silicon Valley". Ale ať se šklebí, mně to nevadí.
29. 2. 2000
Ozvat se Frank. Jinak dnes je také svátek programátorů, ale jen těch míň důsledných. Letošní únor má totiž trochu zvláštních 29 dnů. Mnozí programátoři ve svých programech zapomněli na to, že nestačí udělat kontrolu letopočtu na dělitelnost 100 — když se to povede, jeden by již myslel, že rok je nepřechodný —, ale chyba lávky, letopočet je nutno ještě vydělit 400. Když se to povede beze zbytku, tak je příslušný rok přechodný. Jinak ale mají smůlu, stejný svátek budou moci slavit až v roce 2400.
1. 3. 2000
Včera večer se opět ozval Frank a pozval mě v pátek na večeři. Že v sobotu mu opět pokračuje výcvik. Chudák, nemá to jednoduché. Již se těším. Když budeme s papáním pospíchat, tak nám zbyde čas i na milování. Snad.
2. 3. 2000
Stala se zvláštní příhoda. Asi to v životě zažil každý, říká se tomu šestý smysl. Nevidíte "někoho", a přece doslova cítíte, že vás ten "někdo" upřeně pozoruje. Při jízdě z práce stojím na křižovatce na červenou. Najednou jsem pocítila až v morku kostí, že mě někdo z auta v levém jízdním pruhu upřeně pozoruje. Pomalu se otočím a vidím, jak na mě pozorně zírá Loňa z autoservisu pana Dietera. Po chvíli se usmál a jemně se uklonil. Já jsem mu úsměv taky mechanicky opětovala a jemně kývnula hlavou. Je to zvláštní, v první chvíli jsem pociťovala strach, ale teď nedokáži svoje pocity přesně popsat. Je v nich skryto vše. Dokonce mě napadla myšlenka, že Loňa je agent KGB a má za úkol mě zbalit a pak získat důležité informace o projektu Jupiter. Není žádným tajemstvím, že hlavně Rusové a Číňané nasadili do akce stovky agentů. Souboj o ovládnutí vesmíru pokračuje. Vlastně to není souboj, ale boj na život a na smrt.
3. 3. 2000
Odcházím na večeři s Frankem. Můj menstruační kalendář říká jasně radostnou zprávu, že jsem v období spolehlivě neplodném. Franku, je to jen a jen na tobě, můžeš se odvázat. Koneckonců i já, ale mně chybí elementární zkušenost.
4. 3. 2000
Frank nevyužil spolehlivě neplodného období. Možná, že ani neví, co to je. Asi nebyl ve škole, když se zrovna brala biologie člověka. Hlavní věc, že mi vykládal o tom, že se mu podařilo do své sbírky SCI-FI sehnat knihu vydanou v Zürichu v roce 1956 od J. Ackerta: Can Man distant celestial bodies?, kde jsou mimo jiné uvedeny rozsáhlé výpočty pro spotřebu paliva pro fotonovou raketu. Jinak je tam taky jasná odpověď na ten nadpis — ne. Ale to mi je naprosto fuk. Frank mi ani neslíbil, že zavolá. Asi konec našeho vztahu. Dlouho jsem brečela.
6. 3. 2000
Poslala jsem Veronice do Brna e-mail. Je jí třicet. Chudinka. Mě to čeká příští rok v říjnu. Se slušnosti jsem se zeptala, co rodiče. Že maminka dělá jak mourovatá v účtarně a ničí si záda a oči u počítače a táta, jinak Slovák, zrovna nadává na třídenní konferenci o odkazu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Tak to si dovedu živě představit, neboť za mého pobytu mi několikrát vysvětloval, jak tatíček Masaryk pěkně podfoukl Slováky. Jak udělala pražská centralistická vláda za pomoci přisluhovačů na Slovensku málem z Andreje Hlinky kriminálníka, a to jen proto, že si dovolil odjet v 1919 do Paříže s fotokopií tzv. Pittsburghské dohody, v níž, mimo jiné, garantoval tatíček Slovákům vlastní administrativu, svůj sněm, soudy, slovenštinu v úřadech a ve veřejném životě. A pak obvykle Verunčin tatínek řekl: "Nula bodov." Ale této frázi jsem nerozuměla. A ještě říkal, že by měli mít v Čechách alespoň trochu slušnosti a postavit Andreji Hlinkovi alespoň malý pomník, když již se mu nemohou omluvit. Tyto věci jsou pro nás Američany těžko pochopitelné, proto to asi tak zle dopadlo i v bývalé Jugoslávií.
8. 3. 2000
Stavil se u mě Mark. Snědl mi celý kyblík zmrzliny, a pak mi dal s drzým úšklebkem hádanku: "Co je to MAT-1?" Při odchodu jenom ledabyle dodal: "Abych ti trochu pomohl, není to žádná sprosťárna a má to co dělat s mimozemšťany." Cvok. Jinak za zmrzlinu opět nepoděkoval. Standard. Jinak se tento den prý v bývalé ČSSR, ale i jinde, za socialismu intenzívně slavil jako MDŽ. Hlavně slavili muži. Teď se prý v Česku MDŽ neslaví skoro vůbec. Klasická tupá negace všeho, co bylo v minulosti natřeno na červeno. To není moje chytrost nebo hloupost, ale Verunčin tatínek mi dával u piva lekce z politiky. Prý pivo bez politiky nestojí za moc.
10. 3. 2000
Vzpomněla jsem si na Markovu hádanku. Zeptala jsem se několika kolegů, zda neví, co je to MAT-1. Nikdo ani ťuk. Dnes jsem odcházela z práce poslední a těsně před odchodem mě napadlo napsat tlustým černým fixem na starý klasický děrný štítek, jenž se v NASA stále s oblibou používá na poznámky, MAT-1. Štítek jsem připíchla na svoji knihovničku na stole, aby byl dobře vidět. Určitě ten, kdo bude vědět, co to je, se u mě zastaví a vysvětlí mi, o co se jedná. Marku nemysli si, že mě doběhneš.

Domů | Předchozí díl | Další díl | Články