Prolog    2001: Vesmírná odysea

4. díl

Dušan Polanský

12. 2. 2000
Jsem u maminky v Castroville. Je tu skvěle. Je dobře, že maminka se již alespoň trochu vyrovnala s odchodem tatínka. Ale stále nám moc chybí. Když jsme s mámou chvíli byly na zahradě, tak nám nějak chybělo tátovo nadávání na komunisty a pseudoliberály a chvála na jediného pořádného prezidenta, kterého kdy prý USA měly, totiž Ronalda Reagana. Pan Rider Mackenzie je maminčin soused, jenž byl leteckým dispečerem v San Antoniu a právě za prezidentování Ronalda Reagana přišel o dobře placený flek. Dostal, stejně jako všichni ostatní dispečeři, padáka. Táta to předem předpověděl a moc si přál, aby Ronald dispečerům nakopal do zadku. Stalo se. Pan Mackenzie od té doby s tátou nepromluvil ani slovo, ale na tatínkův pohřeb přišel a brečel jako kluk. Po pohřbu řekl mamince "Edward a Ronald měli pravdu, zasloužili jsme si nakopat do zadku."
13. 2. 2000
Máma se mi dnes přiznala, že se tak trochu dala s Tím, co dostal od Reagana padáka dohromady. Že je již dva roky vdovec — manželka mu zahynula při autonehodě. V první chvíli jsem si myslela, že je to podraz na tatínkovi, ale pak jsem to přece jen pochopila a nedalo mi, abych se jí nezeptala: "Mami a dobrý?" Máma se jenom trochu začervenala, usmála se a řekla: "Tak k tomu jsme se ještě nedostali, ale my to již nevytrhnem, raději se snaž ty, aby veliká zahrada a dětské hřiště nebyly o prázdninách a dovolených tak opuštěné."
14. 2. 2000
Dnes je svatého Valentýna. Maminka dostala od pana Mackenzieho krásné srdce a velikou kytku. Mně nemá, kdo srdce dát. Jedině tak HAL, ale zatím o svátku svatého Valentýna nemůže nic vědět — ještě jsem do něho nevložila pořádnou bázi znalostí. Jak se ale k takové bázi dostat? Nějak si budu muset poradit. Jinak jsem za tento víkend pořádně přibrala. Máminy jablečné koláče jsou fakt výborné.
15. 2. 2000
Po jedenácti dnech jsem opět v práci. Molly prý již Davidovi ten rybolov odpustila. Včera dostala taky srdce a kytku a na čtvrtek je pozvána na večeři do nejdražší restaurace v Houstonu. Jinak dnes se prý rozhodlo, že HAL bude osázen vysoce rychlostními čipy, jež vyvinula IBM. Prý pracují s rychlostí 3,3 až 4,5 GHz. Kde to skončí? V každém případě to HALovi pomůže podstatně urychlit analýzu dat a simulovat různé situace, jež budou vyplývat z jeho předběžných rozhodnutí. Koneckonců HAL je zkratka od Heuristicky programovaný ALgoritmický samočinný počítač.
17. 2. 2000
Šóóók. Do práce mi volal Frank Poole. Zda bych nepřijala příští týden pozvání do divadla. Ve středu se vrací z cvičného letu na Měsíc a že má ve čtvrtek a pátek volno. V sobotu má opět výcvik. Navrhl mi čtvrtek. Já jsem něco řekla, ale nevím co. Asi to bylo něco jako Ano. Matně si jenom pamatuji, že jsem půl hodiny zírala někam do neurčita, pak jsem vstala, šla jsem do kuřáckého salónku, nastavila jsem ruku, někdo mi podal cigaretu, asi mi ji i zapálil a pak jsem vykouřila první cigaretu v životě. Tak to vypadá, když to vše shrnu, že to bude Frank Poole, kdo mě připraví o panenství. Na co hned nemyslím.
19. 2. 2000
Nechci myslet na moje první rande v životě, ale nějak to nejde. Snažím se dělat na mém HALovi, ale nedokážu se soustředit. Dnes se na chvíli stavil i Mark. Stále mu, a jemu podobným fanatikům, vrtá v hlavě to záření vyslané z Měsíce do prostoru Saturnových prstenců. Že se prý domnívají, že zaznamenané záření je jen jakýmsi doprovodným efektem záření, jež nedokázaly naše pozemské přístroje zaznamenat. Dokonce již i vytipovali možný cíl původního záření — měsíc Saturna Japetus, průměr 1436 km. Čísla si pamatuji. Ale jinak jsou to cvoci.
21. 2. 2000
Dnes je President´s Day. Domluvila jsem si na odpoledne schůzku s Peggy McCauleyovou. Teď pracuje ve výcvikovém středisku kosmonautů. Jinak ví asi toho nejvíc o NASA, alespoň pokud jde o kuloární informace. Přiznala jsem jí rande s Frankem Poolem. Rěkla mi: "Frank je docela skromný a svědomitý chlap, proto je i předběžně vybrán jako specialista pro výstupy do volného prostoru, ale ona by s žádným kosmonautem na rande nešla, neboť jednou z podmínek vybrání do planetologického týmu na Discovery je svobodný stav. A vůbec začínat si něco s někým, kdo se možná vrátí za sedm let není podle ní asi to nejrozumnější." Ale pak mě zase uklidnila: "Mau přijít o panenství s potenciálním hrdinou USA není asi ta nejhorší volba." Peggy tys mi ale poradila! Za ty tři dny volna jsem na HALovi toho moc neudělala.
23. 2. 2000
Koupila jsem si do divadla krásné šaty. Věřím, že se budou Frankovi líbit. Jinak jsem v divadle nebyla již dva roky. Abych se trochu uklidnila, tak jsem si večer brouzdala po českém internetu. Zajímavá věc, ředitel de facto státní banky, který musí odstoupit pro neschopnost, prý bude brát i nadále pohádkový plat jako kdyby šéfoval. Tak to se nedá zdravým rozumem pochopit. Asi by tam potřebovali na výpomoc Ronalda Reagana, aby tam několika lidem nakopal pořádně do zadku, přesně tak jako těm leteckým dispečerům. Jenom si říkám, aby se něco podobného nestalo zvykem i u nás.
25. 2. 2000
Včera jsem byla s Frankem v divadle. Původně jsem si myslela, že nebudu ani vnímat, co dávají, ale mýlila jsem se. Hráli tragickou komedii Friedricha Dürrenmata "Návštěva staré dámy." Klasický Dürrenmat, i když Fyzikové jsou lepší. Pak jsme si šli asi na dvě hodinky sednout do příjemné restaurace. Čekala jsem, že mě pozve k sobě. Když jsme se loučili, jen se mě zeptal, zda mi může opět zavolat. Já jsem mu zase jen řekla, že budu ráda. Frank je skvělý a šaty se mu moc líbily. Hned ráno mi volala Peggy, že jaké bylo rande. Řekla jsem jí, že Dürrenmat byl docela dobrý. Peggy se začala tak smát, že ty návaly smíchu muselo být slyšet i na Japetu.

Domů | Předchozí díl | Další díl | Články