Prolog    2001: Vesmírná odysea

3. díl

Dušan Polanský

30. 1. 2000
Je to právě rok, co od nás odešel táta. Byl to skvělý člověk, i když na první pohled hrubý pesimista naprosto nedůvěřivý ke všem. Bylo to hlavně proto, že neměl rád, když se snažil někdo kohokoliv nějak ovládat, řídit nebo dokonce jen kontrolovat. Politiky a intelektuály považoval za darmožrouty a napsat, že je neměl rád, by bylo dost nepřesné. On je nenáviděl. Měl až přehnanou úctu ke každému, kdo prakticky něco uměl a něco pro lidi skutečně udělal. Sám byl nešika a těžce to nesl. Kvůli tomu se i tak trochu neměl rád. Když jsem ho viděla naposled živého, to již moc trpěl, řekl mi pevným a klidným hlasem: "Mau, Vem si pořádného a čestného chlapa, ne žádneho poseru a nešiku." A já ubrečeně: "Tati, myslíš, že takový bude někdy o mě vůbec stát?" S vypětím posledních sil ještě mi řekl: "To si piš, že takového poznáš a že bude o tebe stát." To byly jeho poslední slova na tomto světě. Jinak skoro celý víkend patřil HALovi a praní.
1. 2. 2000
Volal mi Don Ryan. Že se zase mluví o tom, že změna letu Discovery nějak souvisí s karanténou, jež byla vyhlášena před nedávnem na Měsíci, v americkém sektoru, přesněji v okolí kráteru Clavius, v němž je největší americká základna na Měsíci. Prý tam něco moc důležité osobně řídil sám předseda státní astronautické rady dr. Heywood Floyd. Před odletem i po jeho návratu ho osobně přijal americký prezident. Za tři dni po jejich setkání padlo rozhodnutí o prodloužení dráhy letu Discovery a o výstavbě Discovery II. Sice zajímavé, ale ta karanténa mi tam nesedí.
3. 2. 2000
Molly nám nenápadně sdělila, že ji pozval David Bowman na víkend na chatu u řeky Trinity. Že budou chytat ryby. Komické, Molly a rybolov. Simonson již nezuřil. Byl smutný. Jistě si moc živě představuje to jejich společné chytání ryb v únoru. Molly by jistě raději uvítala rande ve známém podniku nebo restauraci. Určitě by z toho byla minimálně fotografie na titulní stránku v některém bulvárním plátku.
4. 2. 2000
Mamince jsem slíbila, že příští víkend a v pondělí na svatého Valentýna budu u ní. Měla velikou radost. Zase mě trochu vykrmí. Leze na mě chřipka. Byla jsem se u své lékařky a ta mi předepsala antibiotika
6. 2. 2000
Cítím se pod psa. Teplota skoro 39. S HALem jsem moc nepohnula. Mám sama co dělat se sebou a ne ještě programovat HALa. Bohužel v pracovní dny mám teď na HALa dost málo času. Na chvíli se u mě zastavil Ten, jenž věří na mimozemšťany. Je to Mark od sousedů. Přinesl mi ochutnat narozeninový dort. Dnes je mu čtrnáct. Když už je řeč o mimozemšťanech, tak já na ně nevěřím vůbec. Mark mi s oblibou vykládá o různých pseudodůkazech, jež mají potvrdit existenci mimozemšťanů. Dnes mi například řekl, že před nedávnem zachytily různé observatoře zvláštní výron energie, jež měl být vyzářen z Měsíce. A přitom oficiální místa tvrdí, že Monitor 79, Orbiter M 15, Bolid 5 a další sondy nebo satelity financované vládou USA nic nezaznamenaly. Mark, stejně jako můj táta, politikům nevěří a tvrdí, že lžou jak když tiskne, neboť tak silné záření musela aspoň jedna sonda nebo satelit NASA zaznamenat.
7. 2. 2000
Ležím, potím se a čtu si moji nejmilejší útlou knížečku v němčině od Rilkeho: Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka. Mám i anglický, francouzský a český překlad. Ten poslední mi věnoval Verunčin tatínek za mého pobytu v Brně. Taky rád četl tuto smutnou Píseň, ale jenom v německém originále. Chvíli jsem si prohlížela německé stránky na Internetu. V Rakousku je živo. Jörg Haider a jeho strana Svobodných patří prý k extrémní pravici. Slibují, že budou vzorní demokraté. Naše vláda prý chce odvolat velvyslankyni. Začíná fungovat politické podvědomí, do něhož se přece jen z doby před šedesáti lety toho dost naskládalo. Možná, že Jörg chce jen Rakousko rakouské a ne bruselské. Uniformita za každou cenu mě děsí.
8. 2. 2000
Cítím se o něco lépe. Napadlo mě vyhledat na Internetu informace o nedávno vyhlášené karanténě na Měsíci, o níž se zmínil Don Ryan. Je zajímavé, že i Mark se zmínil přibližně o stejné době v souvislosti s výronem energie. Dočetla jsem se, že epidemii v americkém sektoru se podařilo zvládnout a karanténa byla odvolána. A taky jsem hledala něco o výronu energie na Měsíci. Zdá se, že se nejedná o žádné mimozemšťany. Pentagon uveřejnil v té době stručnou a nenápadnou zprávu o provedení zkoušky laserového děla na Měsíci v prostoru kráteru Tycho. Vypadá to už tak, že karanténa byla jenom finta, aby nikdo nečmuchal v americkém sektoru. Chudák Mark, myslí na mimozemšťany a zatím armáda utrácí další milióny daňových poplatníků na zkoušky laserových zbraní.
10. 2. 2000
Již se cítím dobře. Marka jsem poprosila, aby mi koupil něco na jídlo, zatím ještě nechci chodit ven. Chtěla jsem ho překvapit svým objevem o karanténě jako krycím manévru pro utajení vojenské zkoušky. Podíval se na mě s politováníhodným pohledem, který jasně říkal: Naivka. Pak jsem si musela vyslechnout přednášku o charakteru záření laserového děla a jeho poměrně krátkém dosahu z hlediska vesmírných měřítek. To záření z Měsíce nebylo laserové záření ani záření jiného zdroje známého lidské civilizaci. "A ještě maličkost," řekl Mark na konec své přednášky, "obvykle se zkoušky zbraní ohlašují předem."
11. 2. 2000
Zavolala jsem do práce, abych byla v obraze. Taky jsem se dozvěděla, že David s Molly skutečně chytal ryby. Molly prý přišla v pondělí celá naštvaná a hlavně nachlazená. Vida naši svobodní hrdinové kosmu před odletem na sedmiletou vesmírnou anabázi bez sexu myslí i na jiné věci než radovánky se ženami. Když již píši o sexu, tak jsem slyšela, že pro ně vymysleli nějaké pilulky, jež jim ho alespoň trochu nahradí. Doufám, že je nebudu muset začít časem brát i já. A vyrážím za maminkou do našeho báječného zapadákova Castroville, které si spokojeně dřepí čtyřicet kilometrů na západ od San Antonia.

Domů | Předchozí díl | Další díl | Články