Prolog    2001: Vesmírná odysea

2. díl

Dušan Polanský

17. 1. 2000
S HALem jsem přes víkend pohnula. Když vše půjde dobře, tak za tři čtyři měsíce bych mohla mého HALa podrobit Turingovu testu. HALe, ty umělý inteligenče, jak odpovíš na otázku: "Jakou polohu máš nejradši při milování?" To jsem zvědavá. Já bych musela popravdě odpovědět, že zatím jsem si je v mysli jen představila, ale prakticky jsem nevyzkoušela ani jednu, takže nemohu na otázku odpovědět. Bože, dnes je den M. L. Kinga a já myslím jen na sex. Byl to veliký muž a jistě by to pochopil.
18. 1. 2000
Po práci jsem chvíli poseděla s Donem Ryanem, který testuje montážní jednotku AE-35, pro kterou jsem v 97. a 98. roce dělala programy. Pochválil mě, že moje programy jsou jasné a přehledné a hlavně zcela OK. Že si myslí, že s AE-35 při letu nebudou žádné problémy. Alespoň po stránce programové. Taky jsme se bavili o náhle změně cíle letu Discovery. Taky to moc nechápe. Podle něho má v tom prsty Pentagon. Ale taky jen dohad, žádný důkaz. Don je mi sympatický. Já jemu asi míň. Má krásnou ženu. Dokonce je i chytrá i bohatá. A pak že je na světě spravedlnost.
20. 1. 2000
Byla jsem si vyzvednout auto v autoservisu pana Dietera. Skvělý člověk. Skoro šedesátník, ale stále ve formě. Všimla jsem si, že má nového automechanika. Blonďák. Tak třicet. Pán Dieter mi vysvětlil, že je to Rus, má zelenou kartu a že se jmenuje celým jménem Leonid Ivanovič Lerov. Že je pracovitý a šikovný. Pan Dieter mu říká Lona. Ale od pobytu v Brně mám trochu cit pro slovanská jména. Doma mu asi kamarádi říkali Loňa nebo tak nějak. To je ale fuk. Žádný Američan i tak nikdy jeho jméno správně nevysloví ani nenapíše a nikdy nepochopí, k čemu je dobrý háček nad písmenkem n. Ale jak ten háček píši Rusové? Možná, že háček nad n ani nedávají? To se jen tak lehce nedozvím, neboť jakýkoliv důvěrnější styk s Rusy je pro lidi z projektu Jupiter zakázán a kdybychom tento zákaz přece jen porušili, jsme to povinni okamžitě nahlásit Těm, kteří nás hlídají. Ale kvůli tomu, abych se dozvěděla, jak se píše v ruštině Loňa, se nenechám přece zbytečně buzerovat. Jsem pragmatik.
21. 1. 2000
Objevila jsem dost závažnou chybu v AE-11. Opět dědičnost. Nikdy bych nedovolila používat v tak drahém projektu C++. Silný jazyk, ale příliš složitý a umožňuje téměř všechno. C++ ale prosadil dr. Simonson, takže jakápak diskuse. Čisté C by bohatě stačilo.
23. 1. 2000
Skoro celý víkend jsem opět věnovala HALovi. Jen dnes dopoledne jsem si byla po dlouhé době zacvičit ve fit centru. Vlastně tam nechodím ani tak za zdravím, jako se spíš nenápadně dívat na pěkně urostlé muže. Taky důvod. Moc mě vzrušuje, když cítím pot z jejich těl. Už jsem asi uchyl, ale hormony si nedají poroučet.
24. 1. 2000
Dr. Simonson nám sdělil, slavnostně a důležitě, že 28. ledna, v pátek, naše pracoviště navštíví někteří kandidáti na členství v posádce Discovery. Simonsnova sekretářka Molly Childová je z toho celá pryč. Pochopitelně. Zatím ji nezbalil žádný člen potenciálně asi nejslavnější kosmické posádky v celých dějinách lidstva. Ale figuru má pěknou, to se musí nechat. Když u dr. Simonsna nastoupila, tak nevěděla, kde je na klávesnici enter a k čemu slouží. Všichni muži v našem oddělení se šli přerazit, aby jí to vysvětlili. Sice dodnes to nepochopila, ale ani jednomu jedinému chlapovi v NASA to nevadí. Ale dr. Simonson si ji hlídá. Povídá se, že jeho vlastní žena na něho dost naléhá, aby ji přeložil jinam a sehnal si jinou sekretářku. Zajímalo by mě, zda by žárlila na mě. Ani bych se moc nedivila, kdyby dr. Simonson Molly na pátek někam uklidil. Ale Molly se jen tak nedá. Je to pro ni veliká šance.
26. 1. 2000
Abych nevypadla ze cviku občas si čtu nějaké české internetové noviny. Někteří lékaři tam prý "nutí" pacienty, aby jim "dobrovolně" dávali sponzorské dary. Moc divné. Ale v bývalých ruských satelitech je asi stále všechno možné. To by u nás nikoho nenapadlo, ani kdyby bylo daleko hůř. Asi to bude povahou národa. Anglosasové si dokážou mnohé odříct, tvrdě pracovat a nekňučet.
28. 1. 2000
Slavný to den. Objevili se u nás David Bowman a Frank Poole, žhaví kandidáti na členy planetologického týmu. Ten první je prý dokonce hlavní kandidát na prvního velitele Discovery. Molly nezaváhala. Několikrát se na Bowmana docela nápadně přitiskla. Tomu to vůbec nevadilo. Poole se snažil působit inteligentně a bavil se hlavně o odborných otázkách. Zastavil se taky u mě. Prohodili jsme spolu několik frází o práci. Měla jsem pocit, teď si asi něco namlouvám, že si přečetl moje jméno z jmenovky na plášti. Bohužel pod jmenovkou mám jenom jedničky. Bowman měl jistě hezčí čtení. Molly má čtyřky.

Popis Turingova testu je popsán v 6. dílu v poznámce pod hlavním textem.

Domů | Předchozí díl | Další díl | Články