Prolog    2001: Vesmírná odysea

1. díl

Dušan Polanský

31. 12. 1999
Směji se, poslouchám vtipy, tančím s kluky, kteří si také nemohou moc vybírat, piji dobré víno a cpu se vším možným, ale je mi smutno. Chybí mi Ten, jenž by mě miloval.
1. 1. 2000
Takhle jsem si první den roku 2000 nepředstavovala. Je mi hrozně, ještě že mi trochu pomohly zavináče. Zavolala jsem do laboratoří, jak to dopadlo s Y2K. Že prý OK. I můj počítač doma je OK, jen já nejsem OK. Půl hodiny jsem mluvila telefonicky s maminkou. Musela jsem jí slíbit, že budu o sebe víc dbát. Chtěla by se dožít vnoučat. Chudák tatínek to již nestihne. Mami, věř mi, že bych ti toto přání strašně ráda splnila, ale nemohu za to, že jsem jenom škaredá intelektuálka s IQ 148, jež mluví čtyřmi cizími jazyky. Dokonce jsem se naučila jakž takž česky za mého studijního pobytu na Masarykově univerzitě v Brně, město leží v CZ, přesněji na Moravě. Je sice pravda, že stále neumím vyslovit pořádně jejich nemožné písmeno ř, ale zase umím trochu brněnský hantec. S Veronikou, kámoškou z Brna, jsme si k začátku nového roku poslaly emaily. Že to taky přehnala. Chudinka, ale já na tom nejsem o nic lépe.
3. 1. 2000
Všední pracovní den. Šéf programátorského týmu doktor Simonson nám všem popřál hodně úspěchů do roku 2000. Poděkoval nám za odpovědný přístup k problému Y2K. Až přehnaně zdůrazňoval, že rok 2000 je pro USA mimořádně důležitý, protože bez třech dnů přesně za rok vzlétne Discovery k Jupiteru a že to bude zcela mimořádně důležitá událost i pro celé lidstvo a pak ještě další bla, bla, bla. Pro toho chlapa je všechno mimořádně důležité. Já bych chtěla taky prožít mimořádně důležitou událost, ale zcela jinou. Je mi dvacetosm a jsem panna. 12. ledna 1998 začal zkušební provoz a detailní testování devítitisícovky v rámci projektu Jupiter a já jsem si tehdy myslela, že HAL je ta nejdůležitější věc na světě. Blbost. Ale s mým IQ jsem na to mohla přijít přece jen o něco dřív.
6. 1. 2000
Zase nějaká fáma. Mluví se o tom, že sám prezident, dr. Heywood Floyd, a vojenské kruhy prosadili, že Discovery poletí ještě o pořádný kus dál než k Jupiteru. Cílem mají být Saturnovy prstence. To je holé šílenství. Na cestu zpět z takových dálav přece nemá Discovery dost paliva. Ale prý již vymysleli, jak dostat posádku zpět. Tak to jsem opravdu zvědavá, co naši hlaváči v NASA a vojenské šišky spolu vykoumali.
7. 1. 2000
A je to tady. Už se ví, jak dostat posádku opět na Zemi. Zatím co posádka bude pěkně spinkat pět let v bezesném spánku v hibernizovaném stavu, přiletí pro ně loď Discovery II, která se prý začne hned stavět. Ještě nedávno nám tvrdili, že nejsou na novou loď peníze, protože náklady na Discovery a HALa byly o 120 procent vyšší, než se původně počítalo. Celé je to moc divné.
9. 1. 2000
Víkend končí. Proflákala jsem ho. Taky jsem si četla Harlequina, řadu Desire. Asi to není v mých letech rozumné, neboť pak moc myslím na Toho, jenž by mě miloval.
11. 1. 2000
Je to tady. Všechny nás svolali a sám šéf NASA spolu s poradcem prezidenta pro strategické otázky nám sdělili změnu cíle Discovery. Zdůvodnění bylo obecné a nepřesvědčivé. Dr. Simonsonovi se zdá to zdůvodnění rozumné a dokonce racionální. Tak tomu nevěřím. Ten ví něco, co nám obyčejným bouchačům neřekli.
13. 1. 2000
Změnu cíle Discovery již všichni bereme jako fakt. Ale bude nutné mnohé věci na HALovi ještě doprogramovat a následně pečlivě otestovat. Dr. Simonson nám oznámil, že za splnění těchto úkolů jsou vypsány vysoké cílové odměny. Stále divnější. Najednou je peněz habaděj, dokonce i na odměny pro nás bouchače.
14. 1. 2000
V mém autu zlobí automatika, ráno jsem jej dala do opravny. Z práce mne svezla Peggy McCauleyova. Peggy je čistá blondýnka, je milá a opravdu hezká. Muži ji žerou, a to jí závidím. Na chvíli jsme se zastavily v snack baru a povídaly jsme si o chlapech. Přesněji povídala Peggy. Má bohaté zkušenosti. Já nemám o chlapech co povídat. Smutné. Zase víkend. Co s ním? Asi budu opět čumět do počítače a pracovat na své vědecké práci. Taky zkusím pohnout s tou simulací činnosti HALa. Ale byl by z toho pěkný průšvih, kdyby se profláklo, že takové věci dělám. Asi bych dostala kopačky. Nevadí. Nejen programátor, ale i programátorka si vždy něco najde.

Termín Y2K označuje tzv. problém roku 2000 (z anglického Year 2 Kilo), resp. problémy související s přechodem do druhého tisíciletí u programů a operačních systémů počítačů.

Domů | Úvod k Prolog 2001: Vesmírná odysea | Další díl | Články