Dodatečný úvod k seriálu Polibek počítače

Dušan Polanský

Sci-fi seriál na pokračování Polibek počítače byl napsán pro internetový portál Svět Namodro v roce 2001, průběžně každých 14 dnů bylo publikováno další pokračování. Cílem bylo připomenout čtenářům úsměvně i vážně divokou privatizaci a tunelování bank v devadesátých let dvacátého století v České republice. Přímou inspirací pro zvolenou formu, román v dopisech, mi bylo dílo Johanna Wolfganga Goetha: Utrpení mladého Werthera. Hrdinou příběhu v pozadí je opět počítač, podobně jako v mém předchozím seriálu Prolog 2001: Vesmírná odysea (Z deníku Maureen Doveové).

Seriál se líbil i nelíbil. Většině z čtenářů, kterým se nelíbil, vadila forma a archaický, rozvláčný styl psaní. Ten byl autorem zvolen záměrně, aby kontrastoval nejen s docela živým obdobím transformace pro roce 1989, ale i s dobou, kdy vše začínají ovládat informační technologie, a místo toho, aby nám poskytly více času pro naše záliby a odpočinek, spěcháme více a více. Některým čtenářům se vůbec nelíbil obsah seriálu, což autora potěšilo. Několik ne zrovna sympatických e-mailů zaslaných autorovi v průběhu publikování seriálu dokumentovalo, proč tak tomu je. Můj seriál jim asi připomínal způsob, jakým se dostali po roce 1989 k majetku. Dnes již mohou být v klidu. Je udělaná tlustá čára, vše je zapomenuto, mohou si nerušeně užívat svého bohatství a v klidu si opět přečíst můj seriál. Možná, že je tentokráte dokonce potěší. Dodatečně se jim omlouvám za to, že jsem v roce 2001 nevyslyšel jejich několik dobře míněných doporučení, abych toho psaní nechal, pokud nechci přijít např. k úrazu.

Proč se líbil? Pro přesný opak toho, proč se nelíbil. A to je vše na úvod. Zkuste číst a hlavně se nenechte uspat prvními díly, než si zvyknete na rozvláčný styl psaní dámy X...

Sice hrdinou příběhu je počítač, ale příběh věnuji především všem vozíčkářkám.

V Brně 23. července 2010.

Domů | Začínáme 1. dílem | Fejetony | Články