Moje malá vzpomínka na Chile 1962

Dušan Polanský

Většina fotbalových fandů ví, že na sedmém Mistrovství světa (MS) ve fotbale v Chile v roce 1962 (v roce 1942 a 1946 se MS nekonalo) jsme se přebojovali až do finále, v němž jsme podlehli Brazílii 1 : 3. Brazílie byla první, my druzí a třetí skončilo Chile. Byla z toho u nás veliká fotbalová sláva. Jak by také ne, naposled se nám něco podobného povedlo v roce 1934 v Itálii na druhém mistrovsví světa.

O tom jaká to byla veliká sláva svědčí i sken titulní obálky druhého vydání knihy Chile 1962 Triumf československého futbalu od Imricha Hornáčka, která vyšla (v slovenském jazyce) krátce po MS. První vydání bylo okamžitě rozebráno, druhé, rozšířené vydání, vyšlo ještě téhož roku. Uznáte, že na tu dobu, to byla nevídaná vydavatelská pružnost. Pro méně znalé, na obrázku je nejlepší brankář MS v Chile náš Viliam Schrojf. Jenom škoda, že mu nevyšel právě finálový zápas s Brazílií. Komentář k obrázkům se zobrazí po najetí myši na obrázek.

Jak vzpomínám na ono památné MS v roce 1962? Mistrovství se konalo z větší části v první polovině června, v srpnu jsem měl mít 10 let, takže vzpomínky mám docela živé. Bydlel jsem s rodiči na Slovensku v Dolnom majeri (používám slovenské názvy), dnes se to jmenuje Alexandrov Dvor a leží napůl cesty mezi Nitrou a Sereďou. Abyste se dostali z hlavní cesty do Dolného majera musíte odbočit vpravo ve směru jízdy od Seredě a jet asi 1 km dolu kopcem. Dolný majer byl v mém mládí ukázkový konec světa: kravín, konírna, vepřín, cca 15 čísel, žádný obchod, žádná škola, složité spojení do civilizace. Ale meruňkové sady a vinohrady kolem byly nádherné. V té době se zápasy z Chile přenášely pouze rozhlasem, ale i kdyby televizí, vyšlo by to na stejno, televizi jsme v té době ještě neměli. Velice dobře si pamatuji na náš úvodní zápas na MS se Španělskem. Hrálo se 31. května ve čtvrtek, byl teplý hezký večer (začátek byl v 15:00 tamějšího času, posun je 4 hodiny, takže u nás bylo 19:00). Rádio jsme sice měli veliké jako půl lednice, ale anténa byla nastavena vyloženě laicky, takže z komentáře jsme toho moc neslyšeli, spíš bylo slyšet šum proložený hlasem komentátora. Táta otevřel kuchyňslé okno na plné pecky, aby před ním postávající sousedé a mezi nimi i já jsme vše slyšeli. Když v 80. minutě konečně padl první gól, nějakou dobu jsme kvůli šumu nevěděli, kdo jej vlastně dal. My nebo Španělé? Když jsme konečně pochopili, že my, zavládla veliká radost. U dalších zápasů to probíhalo nějak podobně, ale mně utkvěla v paměti především vzpomínka na zápas se Španělském.

Abyste našemu zápalu pro fotbal rozuměli, jedinou lidovou zábavou v Dolnom majeri byl fotbal, který se hrával na minihřišti. Fotbal jsme hrávali nejem my kluci, ale i dospěláci, ti obvykle místo kecek (kopačky neměl nikdo z nás) používali pracovní boty, tedy gumové holínky. Každá noha s ohledem na počet místních lidiček měla cenu, protože výběr nebyl žádný. Ale povídáním o našich mačech nechci unavovat. Jenom dodám, že Dolný majer je dnes ještě větší díra než kdysi. Na místě minihřiště je dnes zahrada, důvod je prostý: nejsou hráči. Ale nejsou nejen oni, není ani kravín, vepřín, konírna, meruňkový sad, nejsou ani vinohrady. Prý vše dovezeme z ciziny.

Dnes je MS světa ve fotbale také obrovskou komerční akcí, filatelistický trh není výjimkou. My filatelisté víme, že při této příležitosti je na trh doslova vrženo nepřeberné množství různého filatelistického materiálu. Pochopitelně především jde o kšeft. V roce 1962 ještě tomu tak nebylo ani zdaleka. Poštovní správy hlavně zůčastněných států známky pochopitelně vydali, ale spíš poskrovnu. Na ukázku série - běžně a levně k dostání - vydaná samotným Chilem, tedy pořadatelem MS. Na dnešní poměry velice skromné vydání.

Jako filatelista a fanoušek fotbalu jsem vždy chtěl mít ve své sbírce pohled odeslaný přímo z finálového turnaje MS právě z Chile 1962. Jenomže dlouho se nedařilo, v aukcích se občas něco takového objevilo, ale finančně jsem nikdy na pohled nedosáhl. Pochopitelně na sběratelském trhu jsou i skupinové či jednotlivé fotografie s podpisy hráčů, jenomže obvykle jsou podepsány až dodatečně po skončení MS a nejsou prošlé poštou z Chile. Filatelita potřebuje jasný důkaz, že pohled je prošlý poštou. Ideální je, když je razítko dobře čitelné, pak nelze o autentičnosti pochybovat, tím netvrdím, že se nefalšují i razítka, ale přece jenom, když je na pohlednici více podpisů, vyrobit kvalitní falzo je málem nemožné.

Ale dnes již takový pohled mám a určitě to není falzo! Jeho přední stranu s podpisy hráčů i funkcionářů vidíte na prvním obrázku. Byl odeslán 6. června z města Valparaiso. Naše mužstvo hrálo kvalifikační skupinu na stadionu ve městě Viňa del Mar, které dnes je součástí Regionu Valparaiso. Asi část naší výpravy si vyrazila na výlet do Valparasia a pohled tam někdo buď hodil do schránky, nebo jej podal na poště.

Všimněme si datum odeslání na poštovním razítku: -6. JUN62. MS se konalo v době od 30. května do 17. června. V prvním našem (již zmíněném) zápase 31. května jsme porazili Španělsko 1:0. 2. června jsme remízovali s Brazílií 0 : 0. Brazílie 6. června porazila Španělsko 2 : 1, ovšem kdyby nevyhrála, abychom měli zajištěný postup ze skupiny bez nervů, museli bychom alespoň remizovat v posledním zápase naší skupiny s Mexikem. Ale Brazílie vyhrála, a tím jsme měli postup jistý bez ohledu na výsledek našeho posledního zápasu. 7. června v zápase s Mexikem jsme měli výraznou převahu, ale nakonec jsme prohráli 1 : 3. Zápasy skupiny se hrály v 15:00 místního času. Tipnul bych si, že pohlednice byla odeslaná těsně před zápasem Brazílie versus Španělsko, tedy v době, kdy ještě naše mužstvo nevědělo, že postoupí do čtvrtfinále bez ohledu na výsledek našeho posledního zápasu s Mexikem. Můj tip vychází z toho, že odpoledne asi většina členů naší výpravy s napětím čekala na výsledek utkání mezi Brazílií a Španělskem a spíš dopoledne byl čas na výlet do Valparasia.

Pokud máte pohlednici s autogramy, je logické, že chcete podpisy identifikovat. Pro zajímavost jsem pro pamětníky část pohlednice s podpisy zvětšil. Můžete zkusit podpisy identifikovat. Pro usnadnění identifikace jsem vyrobil tabulku se všemi hráči, kteří se finálového turnaje MS v Chile v roce 1962 zúčastnili, přičemž vycházím z oficiální nominace trenérem Rudolfem Vytlačilem před odletem do Chile. Na pohlednici jsou určitě minimálně tři nehráčské podpisy: Rudolf Vytlačil byl hlavní trenér, Josef Rogl byl předsedou fotbalové sekce ÚV ČSTV a MUDr. Karel Jaroš byl lékařem výpravy. Posledně zmíněný byl chirurg, pracoval na Bulovce a v té době byl i klubovým lékařem Dynama Praha. Původní výprava měla 23 členů, hráčů bylo původně nominovaných 18, ve výpravě byli kromě již zmíněných ještě dva funkcionáři: Václav Jíra, známý fotbalový funkcionář a vedoucí výpravy Ludvík Uhlíř. Moje identifikace podpisů je na obrázku pod tabulkou.

Nominace hráčů na finálový turnaj MS ve fotbale v Chile 1962
Jméno Klub Narozen Odešel
Brankáři
Viliam Schrojf Slovan Bratislava ChZJD 2. 8. 1931 1. 9. 2007
Pavel Kouba Dukla Praha 1. 9. 1939 13. 9. 1993
František Schmucker - povolán dodatečně RH Brno 28. 1. 1940 15. 7. 2004
Obránci
Jan Lála Dynamo Praha 10. 9. 1936
Ján Popluhár Slovan Bratislava ChZJD 12. 9. 1935 6. 9. 2011
Ladislav Novák Dukla Praha 5. 12. 1931 21. 3. 2011
Jiří Tichý ČH Bratislava 6. 12. 1933 26. 8. 2016
Jozef Bomba - povolán dodatečně Tatran Prešov 30. 3. 1939 17. 10. 2005
Záložníci
Titus Buberník ČH Bratislava 12. 10. 1933
Josef Masopust Dukla Praha 9. 2. 1931 29. 6. 2015
Vladimír Kos - v polovině cesty odvolán, místo něho dodatečně povolán Kvašňák, ale nakonec byl dodatečně povolán i Kos ČKD Praha 31. 3. 1936 17. 9. 2017
Svatopluk Pluskal Dukla Praha 28. 10. 1930 29. 5. 2005
Útočníci
Jozef Štibrányi Spartak Trnava 11. 1. 1940
Tomáš Pospíchal Baník Ostrava 26. 6. 1936 21. 10. 2003
Adolf Scherer ČH Bratislava 5. 5. 1938
Pavol Molnár Slovan Bratislava ChZJD 13. 2. 1936
Jozef Adamec Dukla Praha 26. 2. 1942 24. 12. 2018
Josef Jelínek Dukla Praha 9. 1. 1941
Václav Mašek Spartak Praha Sokolovo 21. 3. 1941
Josef Kadraba SONP Kladno 29. 9. 1933 5. 8. 2019
Andrej Kvašňák - povolán dodatečně Spartak Praha Sokolovo 19. 5. 1936 18. 4. 2007

A tady je slíbený obrázek s identifikací podpisů účastníků finálového turnaje MS 1962 v Chile. Jediný neidentifikovaný podpis jsem označil otazníkem. Můj tip je Václav Jíra, ale nejsem si jistý. V případě, že víte, komu neidentifikovaný podpis určitě patří, budu moc vděčný za informaci. Adresa mého e-mailu je uvedena na stránce O mně.

Uvádět další detaily kolem tohoto MS nemá valný smysl, protože na internetu najdete k němu desítky oficiálních i neoficiálních stránek stránek. Existuje k němu i bohatá literatura v různých jazycích. V každém případě přeji mladším generacím, aby i ony jednou zažily něco podobného, co jsme zažili my v roce 1962. Pochopitelně nestačí jenom snít a doufat, především je potřeba vytvářet dobré materiální podmínky pro mládežnickou kopanou. Bez široké hráčské základny především mladých hráčů nemáme v budoucnu příliš velikou šanci postavit kvalitní reprezentaci. Představa mnohých prvoligových funkcionářů je nejednou taková, že především je potřeba nakupovat hráče z ciziny. Budiž jejich klubová vůle, ale tudy cesta k novému Chile podle mne nevede.

V Brně 13. listopadu 2017.

Domů | Prolog 2001: Vesmírná odysea | Nejen básně v próze | Střípky