Dopis čtenářce

Dušan Polanský

Vážená čtenářko mých literálních webových stránek,

děkuji za hezký dlouhý e-mail, napočítal jsem 94 poctivých řádků. Abych alespoň symbolicky odpověděl na vše, co si ve Vašem dopise zaslouží zmínku, tak budu muset být telegraficky stručný. A dle Vašeho přání zcela atypicky odpovídám formou střípku. Proč ne, beru to při zachování Vaší anonymity jako zajímavé oživení mých textů.

Potěšila mě informace, že ve Vašem domku máte již kompletně zbudovaný bezbariérový přístup. Nepotěšilo mě, že stále myslíte na bývalého manžela a hlavně na to, jak Vás při rozvodovém řízení skrze šikovného právníka oškubal. Jenom se zbytečně trápíte! Vaše hmotné zabezpečení je i tak velice slušné a děti po Vás určitě nezdědí prázdnou starou dřevěnou truhlici prolezlou červotočem či dokonce dluhy. Co na tom, že jste teď přesvědčena, že si Vás vzal jenom kvůli Vašemu majetku, a když se po Vašem nešťastném úraze měl začít o Vás starat, jednoduše si odpochodoval za mladou krasotinkou! Takových jako je Váš bývalý manžel je na obou stranách manželského svazku habaděj, ale mají to štěstí, že většina z nich nemusí v životě podstoupit takový těžký test věrnosti jako Váš bývalý manžel. Věřte mi, že většina z nich by v podobné těžké situaci - v testu věrnosti a obětování se pro toho druhého - rovněž neobstála. Váš bývalý manžel není žádný extra darebák, jak si teď myslíte, určitě jsou ještě větší bezcharakterní darebáci, nemluvě o zločincech a podobné verbeži. Lidi jednoduše berte takové, jací jsou. Nemáte je šanci změnit, a také proč byste to dělala, ať si každý žije život jaký chce. Bývalého manžela již pusťte z hlavy, nestojí za to, tedy pokud jej stále ještě nemilujete. V takovém případě moje rada je špatná, ta správná zní: trapte se, myslete na něj, láska za to stojí. Opravdová láska často neznamená být milován, ale především milovat. Kruté, smutné, bolestivé, ale jak pravdivé.

Názor na Vašeho nového kamaráda či přítele? Něco málo jsem Vám již k tomuto intimnímu tématu napsal v minulém e-mailu, problém je, že jej vůbec neznám, a tak trochu vařím z vody. Podle Vašeho popisu bych jej tipoval na velice slušného, racionálního a opatrného muže. Tenhle typ lidí, týká se to i žen, mi popravdě až tak moc nesedí. Na druhé straně je mi jasné, že svět vždy patřil a patří právě jim. Nevím, zda jste četla od Vladislava Vančury román: Pekař Jan Marhoul. Hrdina je pracovitý, slušný a čestný muž, ale bohužel je neracionální, neopatrný a žije v tom, že i ostatní jsou jako on. Hodně mi připomíná tátu, také skončil podobně jako on. Takže Vašeho kamaráda či přítele berte všemi sedmi až osmi, což není v stupnici do desítky až tak málo!

K autocenzuře. Jasné, funguje i u mne! Nejsem žádný svobodomyslný intelektuál či bojovník za práva kohosi žijící ve vzduchoprázdnu. Určitě ve mně není ani kapička bohémství, koneckonců bohémství je pro úspěšné a bohaté, a to já nejsem. Nemluvě o tom, že plešatý bohém není to pravé, chce to dlouhé vlasy, zajímavou náušnici do ucha, ani nevím do kterého, výrazné oblečení a tak podobně. Raději zůstanu takový, jaký jsem.

K psaní. Slibuji, že antidetektivku pro Vás do půlky listopadu napíšu a dle Vašeho přání tam opět budou detektivové Terro a Zerro a ten starý, nevrlý chcípající dědek. Jinak teď absolutní prioritu v mém psaní má vnučka Jindra, píšu pro ni pohádkový příběh, můj optimistický plán je cca 120 stran počítačového textu. A jo, konečně jsem vložil pro větší názornost obrázek k receptu na brynzové halušky. Do týdne přidám i slíbený recept na stejky z lososa.

Závěrem Vám upřímně přeji, aby zdravotní kontroly, které Vás teď čekají, dopadly k spokojenosti Vás a lékařů. Určitě nic nepokazíte, když se každý den upřímně pomodlíte Otčenáš k Bohu za zázrak, který by Vás opět postavil na nohy. Jenom mám prosbu, zkuste přitom více myslet na Boha, než na zázrak, který od něj očekáváte. Mne čeká počátkem června zase zubařka. Jako vždy se pořádně bojím, minulý rok kontrola skončila vytržením stoličky a dlouhým hojením rány. Táta by zanadával: kurva fix. Mluvit upřímně sprostě není neslušné; neslušné je být neupřímně slušný.

Hezké zbývající jarní dny, klidné a hezké noci, radost z dětí a příjemné myšlenky Vám přeje

Váš Dušan Polanský

V Brně 19. května 2012.

Domů | Prolog 2001: Vesmírná odysea | Nejen básně v próze | Střípky