Z časů vlády koronaviru

Dušan Polanský

Sem chci postupně přidávat své postřehy – zajímavé i nezajímavé – a názory – rozumné i hloupé – z doby, kdy lidskou civilizaci atakuje koronavirus vyvolávající nemoc COVID-19. V žádném případě mi nejde o nějakou faktografii, protože k faktům po odeznění pandemie bude jistě publikována řada učených studií a už vůbec nemluvě o velikém počtu generálů po válce, kteří budou přesně vědět, co se mělo a nemělo v době minulé udělat, aby to nedopadlo tak, jak to nakonec dopadne.

 

17. března 2020.  Politici zveřejnili několik odstrašujících čísel získaných z různých matematických modelů, jak by to mohlo vše zle nedobře s námi dopadnout. Má tu jedinou, ale zcela zásadní chybu: neuvádí se na jakých předpokladech byl modely postaveny a jejich rovnice sestaveny, a jak jsou parametrizovány. Dokud tohle nevím, těžko mohu k tomu něco rozumného říct. Jenom vím, že takhle se straší malé děti, protože ty také neví, že čert je jenom pohádková bytost.

18. března 2020.  Za 2. světové války Němci, národy SSSR, Američané a Britové dokázali přeorientovat mírovou výrobu na válečnou málem obratem. Evropa v míru nedokáže vyrobit ani dost respirátorů. Možná to bude tím, že vyrobit respirátor je složitější než vyrobit letadlo či tank. Nebo že by to bylo dáno neochotou, zdát se žití v blahobytu coby jenom na chvíli?

19. března 2020.  Tak trochu mi současný stav připomíná ráj na zemi, tedy alespoň pro některé státní zaměstnance. Lidé do práce přestávají chodit nebo mnozí státní úředníci tam jenom posedávají, brouzdají z nudy po internetu, ale berou plnou mzdu. Dokonce bych se ani nedivil, kdyby na konci roku mnozí z nich požadovali slíbené navýšení, vždyť slib daný vládou se má dodržet! V době daleko menší krize v roce 2008 až 2009 vláda měla odvahu snížil zaměstnancům v státnímu sektoru alespoň symbolicky mzdy. A co tahle vláda, jak se zachová, najde odvahu přistoupit k nepopulárním mzdovým opatřením? Pochopitelně s výjimkou těch zaměstnanců, kteří nesou břímě pandemie na vlastní kůži, např. zdravotníci, policie.

20. března 2020.  Zajímavý sociologický jev. Koho se v televizi zeptají, zda má rezervu na zlé časy, odpoví, že nemá, a každý z podnikatelů, kterého se ptali na jeho ekonomickou situaci, sdělil, že potřebuje okamžitě bezúročnou půjčku, neboť jinak v blízké době zkrachuje. Tím složitost situace nebagatelizuji, ale ptám se, kde se poděly pravičácké řeči o tom, že nic od státu nepotřebují, že se umí sami o sebe postarat? Včera v televizi promluvil prezident Miloš Zeman. Z mého pohledu nic nového nepředvedl. Jako vždy převládala u něj spokojená nabubřelost.

21. března 2020.  Až žasnu. Lidem vadí, že ti starší, tedy ti, kteří mají 65+, v době od 7,00 do 9,00 hod., kdy mohou nakupovat pouze oni, vykoupí vše, co je v akcích. Divný to nouzový stav, když nám vesele běží slevové akce. Slevové letáky se vesele tisknou, vesele roznáší, lidé si vesele vyráží do supermarketů, co by vesele levně nakoupili. Holt není to blokáda Leningradu, kdy několik deka obyčejného chléba mělo cenu zlata a ulice byly pokryty mrtvolami na smrt vyhladovělých lidí. Tak jaképak copak, když už máme ty křesťanské hodnoty, pardon to jsem popletl, liberální hodnoty.

22. března 2020.  V 14. století postihl celou Eurasii černý (dýmějový) mor (říkalo se mu i černá smrt). Původ měl ve střední Asii, postupně pronikl hlavně obchodními cestami až do Evropy, ale kupříkladu celý střed a jih Afriky mor vůbec nezasáhl, důvod byl prostý: zastavila ho suchá a rozpálená Sahara. Ovšem dnes přírodní překážky např. nebezpečný koronavirus nezastaví, protože celý svět je propojen, kromě jiného, i dopravně. Celý svět navzájem obchoduje, přepravuje se ve velikém nejen zboží, ale cestují na veliké vzdálenosti den co den i desetitisíce lidí. Bědovat nad celosvětovým šířením koronaviru vyvolávajícího nemoc COVID-19 je proto nepochopením stavu současného světa. Nelze si jenom užívat, občas je potřeba za pokrok i zaplatit. Neznámou je, jak bude účet vysoký. Věřme, že ne příliš moc.

23. března 2020.  Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová dala vyvěsit v Bratislavě na sídlo prezidenta (Letní arcibiskupský palác) veliký nápis Zvládneme to. Jistě, většina určitě, akorát to nezvládnou ti, co na COVID-19 již zemřeli nebo ještě zemřou. Hloupé heslo. Spíš spoléhám na SARS-CoV-2, že vyčerpá svůj potenciál k šíření. A my všichni zodpovědným přístupem mu k tomu můžeme nápomoci, ale nevykřikujme hesla typu Zvládneme to! Křesťanství je založeno především na pokoře a úctě a lásce člověka k člověku. Nabubřelá hesla moc nemusí.

24. března 2020.  Včera měl v televizi projev předseda vlády. Dost je za něj chválen. Osobně si myslím, že to, co vykládal Babiš, měl ve svém projevu říct Zeman a předseda vlády měl vykládat především o opatřeních k rozjetí velkovýroby ochranných pomůcek, tedy především respirátorů a roušek, už jenom proto, že vláda má v nouzovém stavu veliké pravomoce. Dcera je lékařka, občas musí i v současné těžké době operovat, má ale i tři malé děti, ale o respirátoru si může jenom zdát. Roušku má na den přidělenou jednu. Ušili jsme jí bavlněné roušky, aby měla alespoň jakous takous ochranu před SARS-CoV-2. Pane Babiši, já vás nevolil, a volit vás ani v budoucnu nebudu.

25. března 2020.  Začíná fungovat neviditelná ruka trhu. Více firem má zájem vyrábět roušky a respirátory, některé firmy už i výrobu začínají rozjíždět, nakonec proč ne, v budoucno to bude veliký kšeft. Zatím ale většině zájemců chybí potřebné know-how, ale tuhle překážku určitě v krátké době zdolají. A pak bude alespoň o něco málinko lépe, třebaže je jasné, že to nejtěžší nás teprve čeká.

26. března 2020.  Včera jsem napsal, že to nejtěžší nás teprve ještě čeká. Počet nakažených opravdu roste prudce, je si ale dobré uvědomit, že nízký počet nakažených v minulosti byl také dán nízkým počtem testů. Příklad k 10. březnu bylo provedeno 1 193 testů, (zjištěných) nakažených osob bylo 63. K 25. březnů počet provedených testů byl 22 600 a počet (zjištěných) nakažených osob dosáhl 1 763. Hlavní problém současnosti je, že zdravotnictví jede nadoraz, nedostává se místa pro nemocné nákazou a rovněž chybí ošetřující personál a ochranné pomůcky (osobně na roušky stříhám látku a vtahuji do horní obruby drát, že mi to již docela jde). Ovšem je tu i jeden pozitivní faktor, o němž se vůbec nemluví, přesněji vědci si myslí, že nefunguje, začíná teplejší počasí a viry moc teplo a sucho nemusí, viz můj text z 22. března.

27. března 2020.  Teoreticky, ale nakonec i prakticky, je možný i jiný scénář, tzv. rychlé promoření celé civilizace. Zruší se přísná omezení, ponechají se v platnosti jenom ta, která zabrání srocování mnoha lidí na jednom místě. Nemocných bude v krátkem čase podstatně více, ti ale zůstanou na neschopence doma. Celá epidemie bude tím mít výrazně kratší trvání než za současného scénáře, a bude tu i jedna veliká výhoda, tím, že se většina lidí nakazí a uzdraví, získá proti SARS-CoV-2 imunitu. Zásadní problém je v tom, že by dočasně zkolabovalo zdravotnictví a nestíhaly by to částečně i krematoria. Pochopitelně ti, kdo by to nejvíce odnesli, to by byli především starší lidé. Je mi jasné, že jsou i tací, co by jim to nevadilo, dokonce by to i uvítali, leč celý křesťanský svět stojí na úctě k životu člověku. Jakmile se této nejkřesťanštější hodnoty vzdáme bez boje, tedy za současného stavu čistě pragmaticky, v krátké době zanikneme.

28. března 2020.  Hodně se spekuluje kolem původu SARS-CoV-2. Už zde máme i první konspirační teorie, čti internet. V každém případě, pokud by se podařilo zjistit prvotní zdroj koronaviru, znamenalo by to velmi pravděpodobně i usnadnění vývoje léku, potažmo později vakcíny. Z osobní zkušenosti vím, že zjistit příčinu nemoci nemusí být vůbec jednoduché. V roce 2009 jsem málem pošel (myslím to doslova, ne nadneseně), důvodem byla zákeřná hepatitida neznámého typu. Aby zjistili příčinu nemoci, lékaři se mě dost podrobně vyptávali, co jsem v kritickém období dělal. Opakovaně jsem říkal, že nic extra, kromě jedné nepříjemné činnosti, na zahrádce (krátce předtím jsem ji přebral do péče) jsem strhnul stropní podhledy na staré zahradní chatce, protože jsem zjistil, že na podhledech je po kunách za roky naskládáno cca 150 kg exkrementů. Sice roušku jsem při této práci používal, ale přiznám se, že ne moc důsledně. Lékaři, že to ne, že to nemůže být příčinou, že to testy nepotvrzují! Asi za šest let mi sdělili, že jsem pravděpodobně měl pravdu, že mnou uvedenou příčinu potvrzuji v poslední době články publikované k této problematice v odborných časopisech.

29. března 2020.  Vesele se hází sta miliardami. Nejdřív měl být deficit státního rozpočtu podle expertů 100 miliard. Za týden již 200, já tvrdím, že bude 300. Možná že soused v našem vchodě si myslí že 350, a ty, milý čtenáři, že 400. A kdo z nás má pravdu? A těch expertů, co o tom i nadále mudrují! Dokonce guvernér ČNB Jiří Rusnok nám s lehkým úsměvem sdělil, že ekonomika zaznamená pokles. To by nám ještě chybělo, aby občanům nesdělil takovou přísně tajnou a sofistikovanou pravdu, když za rok bere 4 miliony čistého!

30. března 2020.   Rýsují se dva základní směry postojů v boji s pandemií. První: nebojovat o každý lidský život, ale hlavně udržet v chodu ekonomiku a co nejméně omezit svobody občanů. Důsledek: pravděpodobně hodně mrtvých. Druhý, momentálně převládající: bojovat za každý lidský život za každou cenu a ekonomika třeba nech i pojde, a proto ani osobní svobody nejsou teď vůbec důležité. Důsledek: zcela jistě po skončení pandemie nástup inflace a znehodnocení úspor. Jako vždy správné řešení bude někde uprostřed.

31. března 2020.  Trochu k psychologii žití v uzavřeném prostoru. Určitě nejhůř jsou na tom starší lidé v domovech pro seniory. Následují lidé, kteří bydlí v společných domech, panelácích apod. Většina bytů je plošně malých, a když máte děti, časově dlouhý pobyt na malém prostoru je na psychiku docela náročný. Vím, o čem mluvím, v mládí jsem roky bydlel v malém dvoupokojovém bytě bez balkonu a bylo nás šest. Výrazně lépe jsou na tom ti, co vlastní rodinný dům s kouskem trávníku či zahrádky, potažmo obyvatelmou chatu nebo chalupu. Mohou se bez roušky aktivně pohybovat na čerstvém vzduchu, a přitom jsou v relativním bezpečí. Nemluvě o tom, že čas při pobytu venku lépe ubíhá. Nejlépe jsou na tom majitelé luxusních vil s velikými pozemky. Mají hodně místa uvnitř i na čerstvém vzduchu. V každém případě každý by měl každý den bez ohledu na svoji bytovou situaci alespoň na chvíli vyrazit na procházku na čerstvý vzduch, pochopitelně při dodržení všeho toho, co je nařízeno. Prospěje tím svému tělu i své duši. Dnes jsem se byl projít v Údolí oddechu, kromě stáda muflonů, jsem hlavně potkával rodiny s dětmi a také dost běžců, přesněji hlavně běžkyň. Asi to bude tím, že mladé ženy si více hlídají postavu než muži.

1. duben 2020.  I na návštěvnosti mých stránek je poznat, že žáci a studenti za současných podmínek jsou nuceni více samostudovat. Zvýšila se mi návštěvnost stránek, které obsahují odborné texty z matematiky a fyziky. Ovšem bez konkurence vede stránka: Výslovnost v ruštině, návštěvnost za den se pohybuje kolem 150! Až se tomu divím. Leč nedivím se poměrně slušné a trvalé návštěvnosti stránky o trojčlence. Je vidět, že trojčlenka je věčné matematické téma bez ohledu na generace, pohlaví a vědeckotechnický pokrok.

2. duben 2020.  Začínají tahanice kolem kompenzací pro OSVČ. Jsou navrhnuta super složitá kritéria pro určení nároku na příslušnou podporu. A stovky úředníků budou horlivě posuzovat, zda má, nebo nemá dotyčný (á) nárok! Nebylo by jednodušší vyplatit každé OSVČ, tedy kromě státních zaměstnanců, kteří mají OSVČ jako vedlejšák, paušální, pevně stanovenou částku? De facto by to stát vyšlo na méně než jedna měsíční výplata pro všechny státní zaměstnance. Za této situace trochu velkorysosti nemůže být na škodu. Navíc když si uvědomíme, že stát státnímu sektoru trvale posílá i peníze na neobsazená místa, tzv. mrtvé duše, a že i ti státní zaměstnanci, co jsou teď doma, berou stále 100 % mzdy, jako kdyby se nechumelilo.

3. duben 2020.  Pravice v opozici aplikuje na vládu vyčerpávající taktiku, jakmile vládní koalice navrhne nějakou částku na kompenzaci ztrát v důsledku nouzového stavu, tak opozice automaticky požaduje navýšení této částky. Pochopitelně kdyby byla u moci, ani zdaleka by nebyla taková rozhazovačná, viz roky krize 2008 až 2009, tehdy nikomu nic nedala, ba ještě škrtala. Ovšem je chybou vlády, že tohle pravici žere a za každou cenu chce rozhazovat. Holt to je cena za to, když chcete opět vyhrát příští volby, ať to stojí, co to stojí, neboli po nás klidně potopa.

Domů | Prolog 2001: Vesmírná odysea | Nejen básně v próze | Střípky