Že by i láska byla ošemetná?

Dušan Polanský

K napsání krátkého povídání o ošemetnosti mě inspirovalo 3. číslo časopisu „tvstar“ z letošního roku. Časopis kupujeme, jak lze poznat již z názvu, kvůli televiznímu programu. Na titulní stránce je vždy nějaká filmová či jiná mediální hvězda a jako textová upoutávka funguje její krátký výrok. Uvnitř pak na dvou stránkách je povídání o dotyčné hvězdě a jejich názorech, a také je uvedeno v jakých filmech ji můžeme vidět v televizi. V čísle 3/2020 je na titulní stránce americká filmová hvězda Scarlett Johansson a její „moudrost“ zní: Láska je ošemetná. Uvnitř časopisu se pak můžete dočíst, jak žila s tím, pak zase s druhým, a pak s třetím. Také proč ne, je hezká (ačkoliv můj typ to není) a především bohatá a mediálně známá, takže zájemců je více než hnoje.

V každém případě použití slova ošemetnost mě v kontextu s láskou (v celém textu rozumím láskou jenom vzájemný citový a milostný vztah dvou lidí) hned zaujalo. Je to přímo rafinovaně šikovné slovo, kterým lze omluvit všelicos, ale hlavně vycouvání z partnerského vztahu v duchu Scarlettina: Já za nic nemohu, to láska je ošemetná! Jistě uznáte, že ošemetnost nezní ani zdaleka tak tvrdě jako zrádnost, představte si, že by výrok téhle dámy např. zněl: Láska umí být zrádná. To je určitě silnější káva než nějaká ošemetnost, a navíc výrok již na první pohled se jeví daleko pravdivější a výstižnější než ten původní. Jenomže chyba lávky, protože nejeden si řekne, že láska, coby milostný vztah dvou lidí přece nemůže být zrádná, že zrádcem musí být jeden z těch dvou, tedy někdo konkrétní. A nejhorší na zrádnosti je, že zradit může jenom jeden. V každém případě ošemetnost má své plus i v lásce, je hezky alibistická pro toho, kdo zradil: Já přece za nic nemohu, za vše může láska, ta je totiž pěkně ošemetná! Zrádce je krásně zakamuflován ošemetností lásky. Ovšem psát dlouhou esej o zradě v lásce je zcela zbytečné, viz např. tisíce filmů a čti miliony románů nebo povídek či básní a někdy není ani potřeba ztrácet čas, stačí se pozorně podívat kolem sebe. Statistické údaje o rozvodovosti a nemanželských rozchodech raději uvádět nebudeme, tím bychom jenom nové adepty lásky odstrašili. O ideály je má nárok připravit až sám život.

Matematicky vzato, láska zná pouze dva možné stavy, buď je, nebo není. Z tohoto pohledu by nám matematici doporučili pro lásku používat Booleovou algebru, jelikož ta si vystačí s dvouprvkovou množinou, obvykle se její prvky značí 0 a 1. Matematicky je tedy láska spíš nepříjemná než ošemetná. Ošemetnost nám dává jakýsi prostor pro filozofování a různá rafinovaná zdůvodnění vycouvání z partnerského vztahu, kdežto potvora Booleova algebra nikoliv.

Ošemetnost si raději ponechejme pro nepříjemné nebo trapné situace, do nichž se může člověk dostat zcela nečekaně, a určitě každý z nás něco takového alespoň jednou v životě zažil. Osobně jsem se dostal do klasické ošemetné situace zcela nedávno. Byl jsem pozván na jakési setkání, na které se mi vůbec nechtělo, jako kdybych tušil, že mě tam čeká nepříjemné překvapení. Jenomže pořadatel otravoval a otravoval. Tak jsem nakonec souhlasil, ačkoliv vůbec nemusím různá formální setkání a společenské akce. A můj souhlas byla nepříjemná chyba. Byl tam člověk, kterého opravdu nemusím a pravděpodobně jeho postoj vůči mně je podobný. Ani slabým kývnutím hlavy jsme se nepozdravili. Cítil jsem se tam vyloženě nepříjemně. Navíc společnost to nebyla příliš veliká, takže vyhnout se kontaktu s dotyčným nebylo až tak snadné. Naštěstí se snažil i on. Co vám budu povídat, dlouho jsem tam nevydržel. Můj protivník měl silnější žaludek, vydržel prý až do konce. Ale mezi námi děvčaty, kdyby odešel první on, já bych tam možná také vydržel až do konce.

Možná vás teď napadlo, že do ošemetné situace se můžete lehce dostat i tím, že se zcela neočekávaně potkáte se svou bývalou láskou, tedy pokud takovou v historii svého života máte. Míra ošemetnosti takovéto situace bude pravděpodobně záviset na tom, zda jste, nebo nejste ten nebo ta, kdo zradil a na kvalitě vašeho žaludku. Pokud jste splachovací typ, ošemetnost vám nehrozí ani v případě, že jste byl ten, kdo druhou stranu zradil. A nakonec jsou i takoví, kteří rozchody zvládají vyloženě dobře. Oklepou se a hurá do nového vztahu. Horší je ale druhý extrém: naprostá neschopnost vyrovnat se s tím, že mě můj partner pustil k vodě a dal se dokupy s jinou láskou. Tihle si jistě o lásce nemyslí, že je ošemetná nebo zrádná, ale spíš, že je nemilosrdně krutá.

V Brně 29. ledna 2020.

Domů | Prolog 2001: Vesmírná odysea | Nejen básně v próze | Střípky