Pf 2018

Dušan Polanský

Prý moje Pf k novým rokům jsou moc dlouhé a někdy i dost náročné na čtení, tak nějak jsem to od několika mých známých a čtenářů schytal po publikování posledních Pf. Letos budu o něco lakoničtější a snad i náročnost bude akceptovatelná. Pokud budete mít pocit, že některá níže uvedená přání jsou kapánek drsná, vězte, že já nejsem vůbec drsný, to jenom život je občas takový.

Všem těm, co se daří a jsou v pohodě, přeji, aby si již nic dalšího nepřáli, maximálně, aby jim to vydrželo. Vždyť víme, že obvykle ten, kdo chce vše, nemá nakonec nic.

Všem těm, co se vůbec nedaří, je přitom zcela jedno jak, přeji, aby na konci nového roku byli na tom alespoň o kousek líp, než jsou na tom teď.

Všem těm, co se daří jenom jakž takž, přeji, aby si uvědomili, že průměr v životě není až tak zlý, jak si často myslíme. Nejednou právě průměr je tou nejlepší volbou pro klidný a spokojený život.

Všem těm, kteří zatím nepotkali ani první lásku, přeji, aby se v příštím roce trefili. Když už ne do černého středu, tak alespoň do bílého kruhu, protože jak je známo, nic na světě není dokonalé, o mužích a ženách ani nemluvě.

Všem těm, co již po několikáté hledají pravou lásku, přeji, aby ta příští opět nebyla ta pravá, protože když už je jednou o ně takový zájem, tak ať si radostí života hezky užijí. Ne každý má takové štěstí, aby za život stihl více lásek.

Všem těm, co se jim nedaří mít vlastní rodinu, přeji, aby se jim to povedlo, a pokud by se jim tohle přání nesplnilo, přeji jim, ať své kamarádství, svou lásku, dobrotu, ochotu pomáhat i sdílet bolest směřují především na ty, jimž se těchto božích darů nedostává.

Všem těm, kteří někoho upřímně a moc nenávidí, přeji, aby si uvědomili, že nenávist sice není podle Řehoře I. hlavný hřích, ale že zákon akce a reakce známý z fyziky platí univerzálně. Z tohoto zákona automaticky plyne, že je v jejich nejvlastnějším zájmu, aby svoji nenávist potlačili alespoň o fous.

Všem těm, kteří mají nedobrý pocit z toho, že v minulosti někoho zradili, podfoukli nebo nejednali s ním férově, přeji, aby si vybrali správně ze dvou možností. První je, že minulost nechají definitivně plavat. Druhou ať zvolí v případě, že na první možnost nemají žaludek. Za této situace ať rozhodnutí odsunou o rok.

Všem těm, kteří ublížili někomu do té míry, že mu úplně zkazili život, přeji, aby se dočkali spravedlivého trestu podle starozákonního práva: Oko za oko, zub za zub.

Všem těm, co je letos partner odkopl, přeji, aby porážku dokázali vzít i trochu sportovně. Ve sportu sice platí, že vítězem může být jenom jeden, ale zase z praxe víme, že těch sportovců, kteří své prvenství dokážou obhájit, je velice málo.

Všem těm, co touží, aby v novém roce potkali někoho, koho již dlouhé roky neviděli, přeji, aby se jim to splnilo a opětovné setkání jim udělalo radost.

Všem těm, co na sobě cítí, že příští rok by mohl být na vezdejším světě jejich posledním, přeji, aby si uvědomili, že neplatí staré přísloví: Po smrti času nebude. Pokud se jejich obavy naplní, jako křesťan jim přeji, aby si užívali spokojené a klidné věčnosti.

Všem těm, co musí pečovat o zdravotně či duševně nebo stářím postižené, přeji, aby si v těžkých chvílích vyčerpání a rezignace uvědomili, že jejich péče je projevem nejhlubší a nejopravdovější lidskosti.

Všem těm, co jsou přesvědčeni, že zdraví je v životě to nejdůležitější, přeji, aby si to uvědomili a vzali k srdci především v dobách, kdy jim zdraví slouží, a podle toho také svůj život žili.

A pokud Vám nesedlo ani jedno moje přání, přeji Vám to, co jsem dopsal na starou reliéfní pohlednici z roku kolem 1910. Prasátko vypadá dobře a spokojeně, třebaže je zapřaženo a musí svého pána, nadřízeného, zaměstnavatele, zde holčičku andělíčka poslouchat, ale tak to chodí i v životě většiny z nás. Leč i přes tahle omezení prasátko táhne za sebou čtyřlístek štěstí. Přejme si, aby to tak chodilo i v životě každého z nás nejen v novém roce, ale po celý život.

 

V Brně Léta Páně 12. prosince 2017.

Domů | Prolog 2001: Vesmírná odysea | Nejen básně v próze | Střípky