Test partnerů

Dušan Polanský

Test, jenž najdete na konci tohoto povídání, jsem sestavil někdy kolem roku 2000. Seděl jsem v společnosti, která se, mimo jiné, chvíli bavila o volbě životního partnera. Jedna starší paní dala k dobrému svůj příběh z mládí, jak o ní soupeřili dva muži a ona chtě nechtě se musela rozhodnout, aby již konečně nemusela odolávat nabídkám obou nápadníků. Že volba nebyla jednoduchá, každý v něčem vynikal, každý měl i nějaký ten zápor, materiálně byli na tom podobně. Nakonec se rozhodla, leč po nějaké době se ukázalo, že prý nesprávně. Manželství skončilo rozvodem. Je otázkou jak by skončilo manželství s druhým zájemcem o sdílení společného lože. Měl jsem pocit, že by skončilo stejně s každým partnerem. Dáma mi nebyla vůbec sympatická, až se divím, že se našli dva uchazeči. Kdoví, co za tím bylo, leč pryč od dohadů.

Její příběh ale námětem k povídání byl. Mudrovalo se, že si měla definovat nějaká jednoznačná kritéria a podle nich postupovat systematicky. Mezi tím, co se mluvilo, obhajovali se přístupy, radilo se, sedl jsme si se sklenkou vína bokem a napsal jsem na kus papíru test na výběr partnera pro případ, že Bůh je k nám tak štědrý, že nám tuhle možnost vůbec nabídne.

Test jsem společnosti přečetl, docela se líbil. Sice padly i nějaké návrhy na vylepšení, ale víceméně z ješitnosti jsem je neakceptoval. I takový jsem. Test jsem o něco později, doslova jen tak, publikoval na čtenářském portálu Svět namodro. To byl kolem roku 2000 náš nejlepší čtenářský a informační portál, krátce nato jej koupil spolek Neumětelů a šel do kytek. Ohlas na můj test byl docela slušný, až jsem byl překvapen. Hodně čtenářů mi napsalo svůj názor a radilo se se mnou málem jako s psychologem, někteří mne dokonce za něj považovali. Ještě dva týdny po zveřejnění jsem odpovídal na na e-maily. I když podle mě se nebylo na co ptát. Je tu test, vyplním si jej, vyhodnotím a pak jej akceptuji, nebo neakceptuji. Dokonce to došlo tak daleko, že někteří čtenáři chtěli, abych jim přímo určil, zda ten nebo onen či tamta nebo ona. Takovému zásahu do života jsem se vždy vyhýbal, zatím jsem nepoznal člověka, jenž by měl neformální glejt na to, aby mohl někomu ve věci výběru partnera radit. Ti, co mají formální glejt, o těch ani nemluvě. Moudří rádci jsou jenom v pohádkách, literatuře a ve filmu. Život je houpačka, jednou jsi nahoru, jednou jsi dolů. I s volbou životního partnera je to někdy podobné. Za život jsem poznal několik „mistrů světa“, kteří by mne byli v době jejich prosperity málem řídili jako svoji sekretářku s níž šoustali, ale pak stačilo málo, a byli na šrot, kňučeli a zoufali. A vůbec, nemám rád rádce a přílišné moralisty. To máte jako s kradením. Mnozí nekradou jenom proto, že nemají možnost nebo by i kradli, ale chybí jim odvaha. Právě tihle jsou často největší mravokárci.

Ale k testu. Na test jsem od té dávné doby zcela zapomněl. Až nedávno mě můj bývalý student požádal o jednu speciální přednášku z programovacích technik. Přednášku jsem bohužel nenašel, ale v hromadě papíru jsem objevil vytištěný test napsaný pro Svět namodro. Je jednoduchý a všechna kritéria mají stejnou váhu. Život mě naučil, že v každém věku sice určitá kritéria mají vyšší váhu než ostatní, ale když se kritéria globálně zprůměrují za celý lidský život, tak nakonec všechna mají málem stejnou váhu. Vyhodnocení je prosté. Partner či partnerka, který nebo která získá nejvíce bodů vyhrává. I když dnes, v době nezávazných partnerských vztahů, je vcelku jedno, zda se trefíte nebo netrefíte. Pokud vám Bůh nebo vaše majetkové poměry přejí, přijde téměř jisto jistě další partner. A jestliže zatím nejenže nemáte možnost někoho s někým porovnávat, ale dokonce zatím jste nenatrefili na světě ani na jednoho človíčka, co by o vás stál, nezoufejte! Vše se časem na dobré obrátí! A tady je slíbený test:

Číslo Kritérium Body
1 sex, erotičnost, fyzická přitažlivost 1 až 10
2 citová přitažlivost 1 až 10
3 ekonomické zabezpečení 1 až 10
4 praktičnost, manuální zručnost 1 až 10
5 pracovitost 1 až 10
6 přirozená inteligence 1 až 10
7 úcta a pozornost 1 až 10
8 respektování mých názorů 1 až 10
9 jeho nebo její rodina 1 až 10
10 věk 1 až 10
11 láska k dětem 1 až 10
12 zdravotní stav, genová vybavenost 1 až 10
13 slušnost, ctění křesťanské morálky 1 až 10
14 názory na život a jeho smysl 1 až 10
15 psychická odolnost při nezdarech 1 až 10
16 podobnost zájmů 1 až 10

 

V Brně 23. listopadu 2012.

Domů | Prolog 2001: Vesmírná odysea | Nejen básně v próze | Střípky