Prolog    2001: Vesmírná odysea

16. díl

Dušan Polanský

29. 7. 2000
Nebyl to odjezd, ale odlet do hor. Franka jsem viděla poprvé pilotovat. Je u toho šťastný jako dítě. Čekala jsem, že přistaneme v nějakém známém horském středisku. Veliký omyl. Naše letadílko se přilepilo k zemi v městečku Scottsbluff ve státě Nebraska. Městečko leží osamocené mezi Laramie Mountains a Sand Hills. Tam nás čekal Ten, jenž nosí hvězdu. Jmenoval se Joe Warren. Shledání tohoto chlápka s Frankem mi tak trochu připomínalo setkání Těch mužů, jimž se víc líbí muži. Po nákupu potravin -- tak to jsem nečekala, že o dovolené budu ještě vařit -- nás Joe odvezl, asi tak 10 až 15 km, terénním vozem do volné krajiny po pravé straně řeky North Platte. Naše jízda autem skončila blízko malého přítoku North Platte s názvem Gering. Pak nás čekal mírný výstup asi tři kilometry podél bystřiny. Náš bungalov, jenž leží ve výšce asi 1200 m, je prazvláštní kombinace chaty a srubu. Uvnitř je příbytek velmi útulně a prakticky zařízen. V první chvíli jsem nemohla pochopit, proč si Frank vybral tento zapadlý, zrovna ne moc hezký kout jako místo dovolené. Když jsem se ho zeptala, tak mi to ochotně vysvětlil. Joe je jeho nejvěrnější přítel z mládí a navíc zachránil Frankovi život. Frankovi bylo tehdy čtrnáct a stalo se to v zimě v horách. Frank zabloudil a Joe ho našel ve vánici již napůl zmrzlého. Další důvod je, že Joe nerad cestuje. Přišel jsem, když se mu v životě moc nedařilo, tady se zamiloval a taky oženil, tady mu žena porodila tři děti a taky se stal dobrým šerifem a tady i umře. Všichni tři spíme v jedné místnosti. Joe šíleně chrápe.
31. 7. 2000
Včera a dnes nám Joe ukázal okolí. Bála jsem se, že jsou tu hadi. Joe mě uklidnil. Tady v pohoří Wildcat ve výšce 1 200 až 1 400 metrů nad mořem se hadi vyskytují zcela zřídka. Joe mi vysvětlil a hlavně ukázal, jak se v tomto prostředí pohybovat klidně a jistě; prý se není čeho bát. Frank Joeovi naprosto věří. Musí to být krásné, mít přítele, o němž člověk ví, že ho nikdy nezklame. Příroda tu není zrovna hýřivá, ale má své kouzlo. Pro turistu z nížiny je krajina trochu zvláštní, přesně taková, jak ji zná z filmového plátna z indiánských příběhů. Ale největší nádhera je, že vaří chlapi. Večer odjel Joe do údolí kvůli povinnostem v práci a objeví se ve středu ráno. Rodinu má na dovolené v Kalifornii.
3. 8. 2000
Je čtvrtek ráno. Zatímco ostatní spí, já píši tyto řádky. Frank a Ruthie -- odpusť deníčku malou nekonsekvenci -- leží tvářemi tak blízko sebe, že stačí, aby nepatrně natáhli oba ruce, a můžou se dotknout. Jsou jako děti. Ale teď po pořádku. V pondělí, když jsme šli večer spát -- vlastně milovat se -- došlo ke konfliktu. Když se Frank nažhavil a chtěl si podle kamenného zvyku nasadit ochranu, tak jsem mu řekla, že to nemusí, neboť jsem v období spolehlivě neplodném. Frank mi začal přesnou kalendářní argumentací dokazovat, že tomu tak není. Ten odporný pedant. A já si myslela, že neví nic o menstruačním cyklu, že se stará jenom o Discovery. Z milování nic nebylo, vlastně bylo -- hádka. Frank mi opakovaně argumentoval tím, že dobře vím, že kosmonaut s jakýmkoliv závazkem nemůže s Discovery odletět. Já jsem mu argumentovala zase tím, že i kdyby dítě bylo a kdybych ho jako jeho otce i uvedla, tak to bude stejně jedno, neboť již bude dřepět v Discovery a kvůli jednomu miminu se nepřeruší mise. Frank hned nato vyprskl, že když tak po dítěti toužím, tak ať si ho nechám od nějakého chlápka udělat. To mě urazilo a ponížilo. Řekla jsem, že zítra odjedu. V úterý ráno jsem byla připravena sešlapat do údolí. Frank mě moc prosil, abych to nedělala; že nechce, aby Joe byl svědkem našeho konfliktu, moc mu na tom záleží. Nevím proč, ale najednou mi bylo Franka líto, a tak jsem souhlasila. Frank je sice docela fajn, ale nechce žádný problém, chce jediné -- letět k Saturnovým prstencům, děj se, co děj a nic jiného ho nezajímá. Moc jsem si přála, aby již byla středa ráno a byl tu Joe. Úterý bylo mlčenlivé, ale túra, jejíž trasu nám Joe podrobně zakreslil do mapy, byla krásná. Joe se ve středu ráno objevil, ale nebyl sám, přišla s ním jeho mladší sestra -- Ruthie. Je u Joea na dovolené i se svou osmiletou dcerou -- Hollie. Ta je teď u Joeových známých. Ruthie je vdova, manžel se jí zabil při autohavárii. Krátce po příchodu Joea a Ruthie jsme společně vyrazili na dvoudenní těžší túru. Vše fotím a podrobně si dokumentuji. Ruthie se včera neustále a s opravdovým zájmem vyptávala Franka na věci kolem Projektu Jupiter a taky připravila skvělou večeři, takovou napodobeninu guláše. To bylo jídlo, jež mi v Brně chutnalo, objednávala jsem si ho s oblibou v hospodách. Skvěle k tomu padlo pivo. Joe nám slíbil, že dnes skončíme túru u pěkného jezera.
4. 8. 2000
Je pátek pozdě večer. Včera v podvečer jsme se utábořili u malebného jezera -- asi dva kilometry od našeho srubu --, v němž jsme se koupali a chytali ryby. Zde jsme taky přenocovali. Večery u ohně patřili Frankovi a Joeovi; nostalgické vzpomínky na mládí před letem Discovery se začínají vybavovat s urputnou neodbytností. Dnes dopoledne jsme se po krátkém pochodu přesunuli k srubu a poobědě jsme sestoupili do údolí. Joe narychlo uspořádal večírek, na který pozval své přátele a místní honoraci. Je vidět, že Frank je v této díře přece jen někdo. Jinak Ruthie si s Frankem začíná rozumět přímo skvěle. Je ale zvláštní, že mi to ani moc nevadí.
5. 8. 2000
Před startem letadla jsem se předvedla. Při loučení jsem se Joea zeptala: "Joe, poslyš, nežije tady zcela náhodou v okolí jeden z nejjedovatějších hadů Ameriky chřestýš kostkovaný?" "Víš Maureen, ani moc ne ... " "A Joe, poslyš, nežije tady i chřestýš zelený, jenž je třikrát jedovatější než tentýž druh z Kalifornie, ale slouží mu ke cti, že je dvakrát méně jedovatý než tentýž druh z coloradského kaňonu?" "Víš Maureen, ale zase zde hodně žije nejedovatá korálovka pruhovaná, jež je zcela imunní proti jedu chřestýšů a protože bývá až dva metry dlouhá, stávají se její běžnou kořistí i chřestýši ... " Pak se to stalo. Joe stál přede mnou pěkně rozkročený, přesně tak, jak mají ve zvyku správní šerifové před někým stát, a šklebil se, ale to neměl dělat, neboť moje pravá noha to nevydržela, samovolně vyletěla a zasáhla -- jak by řekl správný policajt -- koule milého šerifa. Ruthie vyjekla, Frank otevřel pusu a Joe se začal svíjet, ale to mi vadilo nejmíň. Když jsme již byli nějakou chvíli ve vzduchu, Frank se začal najednou smát a vydrželo mu to až do Houstonu. Já jsem se nesmála, ale ani nemračila.
6. 8. 2000
Zavolala jsem na záznamník do práce Cordovi Wooderovi. Když pro mě v práci nic nemá, beru si celý týden dovolenou. Kdyby něco, ať se ozve. Teď se mi nechce na nic myslet ani nic dělat. Zavolala jsem mamince, ve čtvrtek večer se objevím v Castroville. Pondělí až středu věnuji mému HALovi. V podvečer jsem zašla do videopůjčovny a půjčila si lehké pornovideo. Docela hezké a vzrušilo mě to ...
7. 8. 2000
Pokračuji ve vyhodnocování Turingova testu. 1 000 odpovědí.
8. 8. 2000
1 000 odpovědí.
9. 8. 2000
Posledných 1 065 odpovědí a hotovo. Z 34 189 odpovědí zodpověděl můj HAL správně 26 111 odpovědí, tj. 76,4 %. To je těsně nad hranicí 75 %, což se považuje za limit pro složení Turingova testu. HALe vyhověl si, ale na výtečnou to není.
10. 8. 2000
Je 23:15 a jsem už asi dvě hodiny u maminky v Castroville. Když jsem dnes ráno vstala, tak mi to nedalo a znova jsem předložila HALovi problém s MAT-1, ale předtím jsem doplnila další informace. Něco o strategických cílech USA a Ruska a taky něco zajímavé o Japetovi. Jedna jeho polokoule září pětkrát až šestkrát jasněji než druhá. Světlá část je prý nepochybně z ledu, jenž tvoří tři čtvrtiny hmoty, zbytek jsou horniny. Složitá analýza tmavých míst a kráterů na povrchu Japeta prý ukázala, že tam jsou dva druhy organické hmoty. Můj milovaný HAL se nedal, 21 minut problém žvýkal, a pak vyplivnul něco, co se mi zdá příliš obecné, abych z toho byla moc chytrá:
  1. strategické cíle USA a Ruska jsou velmi podobné (89 %),
  2. strategických cílů nechtějí USA a Rusko dosáhnout společnými silami (99 %),
  3. hlavním cílem USA je kontaktovat se s neznámou civilizací (63 %),
  4. neznámá civilizace má něco společného s měsícem Saturna Japetem (42 %),
  5. Rusko chce identifikovat hlavní cíl USA (92 %),
  6. když Rusko tento cíl identifikuje, stane se také jeho hlavním cílem (90 %),
  7. když Rusko hlavní cíl USA neidentifikuje, pokusí se zabránit USA ve splnění jejich hlavního cíle jinými prostředky (79 %),
  8. aby Rusko mohlo použít jiné prostředky, musí identifikovat objekty, jež mohou potenciálně sloužit k dosažení hlavního cíle USA (74 %),
  9. Rusko ke zničení identifikovaných objektů z bodu 8 použije pracovníka nebo pracovníky NASA (64 %).

Domů | Předchozí díl | Další díl | Články