Prolog    2001: Vesmírná odysea

9. díl

Dušan Polanský

23. 4. 2000
Velikonoce u mámy byly skvělé. Cítím se fajn. Jinak není pochyb, že máma a její přítel Rider Mackenzie již mají za sebou ono biblické: Na počátku bylo slovo; a dostali se k činům. Jinak nikdy jsem si nemyslela, že jí ten vztah tak prospěje. Vypadá skvěle. Táta to jistě odněkud shora pozoruje s porozuměním. Vždycky byl velkorysý.
24. 4. 2000
V poště jsem našla e-mail od Verunčina tatínka, byly v něm všechny údaje, o které jsem poprosila. Když si údaje čtu, tak se červenám hanbou. Jinak mě pozval na příští čtvrtek na malou oslavu čtyřicátin Don Ryan. Že věří, že dotáhnu taky Franka Pooleho. Jakýpak jenom dárek pro Dona vymyslím?
26. 4. 2000
Frank mi přislíbil dělat společnost na Donově večírku.
27. 4. 2000
Byl veleben můj zadek. Gregory Jensen, ze skupiny pro technickou podporu naší sekce, řekl -- hlasitěji než se sluší -- svému parťákovi Hankovi Wilderovi: "Ta Mau nic moc, ale ten zadek má překrásně harmonický." Hank: "Ty vole a viděl jsi někdy neharmonický zadek!" Bohužel již Gregoryho vysvětlení o neharmonickém zadku jsem neslyšela. Ale někdy ho o ten výklad požádám! I když ten můj zadek bude asi fakt pěkný. Frank ho taky rád hladí.
28. 4. 2000
Ozvala se Hannah Jamisonová. Rande se konalo. Jinak Hannah je bezdětná, prý nemůže mít děti, alespoň podle MUDrů. Když se o tom u večeře zmínila Reedovi, ten jí zcela klidně řekl: "Zaplatím a hned se na to spolu podíváme." A taky se podívali. V její posteli v jejím velikém prázdném a smutném bytě. I já v poslení době moc toužím po dítěti. Něco s tím budu muset udělat!
30. 4. 2000
Dorazila jsem natírání svého domečku. Hurá! Poprvé jsem si chvíli četla pěknou knihu od N. J. Vilenkina: Kombinatorika. Dárek z knihovny Verunčina tatínka. Ale i v ní jsem narazila na Saturnovy prstence a jak jinak než v souvislosti s problémy! Když Christian Huygens (1629--1695) objevil Saturnův prstenec, sestavil tento anagram: aaaaaaa; ccccc; d; eeeee; g; h; iiiiiii; llll; mm; nnnnnnnnn; oooo; pp; q; rr; s; ttttt; uuuuu. Jenže John Wallis (1616-1703) tento anagram rozšifroval: Annulo cingitur tenui, plano, nusquam cohaerente, ad eclipticam inclinato. Obklopen prstencem tenkým, plochým nikde nezavěšeným, nakloněným k ekliptice. A jen tak, z lehkého šprýmu sestavil o tomto objevu opět anagram, který poslal na oplátku Huygensovi. Když si vědci vyměnili rozluštěné anagramy, vypadala situace tak, jako by Wallis dospěl k objevu dříve než Huygens. Bohužel Huygens neměl pro tento šprým velké pochopení a moc se rozhněval. Zdá se, že i mě čekají problémy. Rozdíl je ale v tom, že já jsem hádanku nerozřešila. Já jsem se jenom do něčeho namočila. Ale do čeho? Hej, Vy tam nahoře ... jo Vy, Johne Wallisi, nepomohl byste mi?
1. 5. 2000
Hlavně v Evropě se tento den slaví jako Svátek práce. Majitelé firem a bohatí prý nemají tento svátek moc rádi, že oni přece taky pracují. Jo, to je pravda, ale má to malý háček, sype jim to podstatně víc než většině zaměstnanců. První máj je ale především prvním dnem měsíce lásky. Bohužel Frank mě dnes nepolíbil pod rozkvetlou třešní -- důvod: cvičný let na Měsíc. Jinak si nemohu nevzpomenout na těžké louskání básně K. H. Máchy Máj v češtině. Sehnat do knihovny!
3. 5. 2000
Ozvalo se osobní. Údaje jsem doplnila dobře, ale že ještě potřebují doplnit několik drobností. Zda bych se nemohla příští týden stavit. Domluvili jsme se na čtvrtek. Mám sice IQ génia, ale Johne Wallisi, nepomohl byste mi z kolegiality dojít na to, o co jde?
4. 5. 2000
Na Donově oslavě čtyřicátin se odehrálo něco zajímavého. Don mi představil Toho, jenž se nejen kutá v zemi -- svého přítele dr. Roye Michaelse, geofyzika; teď dělá hlavního vědeckého poradce velitele Jižní provincie na Měsíci, nějakého Ralpha Halvorsena. I když dr. Michaels je od pohledu drobný suchar, o Měsíci umí vyprávět moc zajímavě. Jinak jsem se dozvěděla, že bydlí v sousední čtvrti, že je podruhé ženatý, má dvě dcery: Carin, má jedenáct a Metsy, té je čtrnáct. Takže shrnuto a podtrženo: kráter Tycho leží na teritoriu Jižní provincie a Metsy chodí do stejné školy jako Mark!!! Pochopitelně hned jsem si dala věci do souvislostí. Díky Johne Wallisi, ale doufám, že to není naposled, co jste mi pomohl. Jinak Donovi jsem koupila ve vetešnictví silnou sukovici za 20 dolarů. Jako vášnivý vysokohorský turista byl nadšený. Frank mu věnoval výpravnou publikaci s podpisy kosmonautů -- pochopitelně o čem jiném než o Saturnových prstencích.
5. 5. 2000
Právě jsem přijížděla autem k mému domečku, když jsem uviděla Marka, jak nakládá nějaké věci do auta. Jistě s tátou opět vyráží na strýcův ranč. Zastavila jsem autem těsně u Marka: "Marku ahoj. Tá hádanka s MAT-1 není férová." "Proč?" "Neboť ty neznáš její řešení. Ahoj a pěkný víkend. A ještě něco: Já to řešení znám." To jsem asi neměla, ale chtěla jsem Marka úplně zdecimovat. A popojela jsem autem zcela klidně k mému domečku. Mark vyrazil okamžitě za mnou a opáčil: "Mau, tak mi řekni, co je to MAT-1?" "Proč bych ti to říkala, vždyť víš, co to je; a koneckonců o nic jsme se nevsadili. A běž za tátou, čeká tě!" Zarazil se, a pak se přiznal: "Dobrá, máš pravdu ... navrhuji výměnu, ale až pak, když se vrátím, ty mně řekneš, co to je MAT-1, a já ti zase řeknu, od koho jsem to slyšel." "OK Marku, v neděli večer u mě."

Malý dovětek od mé starší dcery pro nás nelatináře: annulus -- prstenec; cingere -- obklopit; tenuis -- tenký; planus -- plochý; nusquam -- nikde; cohaerere -- souviset; ad -- k; ecliptica -- ekliptika; inclinare -- naklonit. A větu: "Annulo cingitur tenui, plano, nusquam cohaerente, ad eclipticam inclinato." přečteme přibližně takto: "Anuló cingitur tenui, planó, nusquam koherente, ad ekliptikam inklinátó."

Domů | Předchozí díl | Další díl | Články