O obecních domech v Brně do odprodeje

Dušan Polanský

Tímto střípkem poruším slib, který jsem si dal v roce 2010 při otevření mých stránek, že totiž nebudu psát politické texty. Snad to, co dále uvedu, alespoň částečně omluví moji nedůslednost.

O co jde? Obecný panelový dům (Filipova 8, 10, 12), bydlím zde od jara roku 1990, byl po dlouhých tahanicích (začaly v roce 2007 a sepsat je, by bylo na román) zařazen, jako dalších 24, do odprodeje podle pravidel prodeje v roce 2007 schválených Zastupitelstvem města Brna. V minulém roce, tedy v roce 2014, jsme obdrželi od města oficiální nabídku ke koupi celého panelového domu. Nájemníci ji přijali. Krátce nato byly podniknuty nezbytné kroky: zaplatili jsme si právníka, který nás měl přes labyrint legislativní džungle dovést ke kýženému cíli někdy počátkem roku 2016. Nebudu unavovat čtenáře dalšími detaily, jako např. že bylo založeno bytové družstvo. Zdálo se, vše spěje k zdárnému konci, leč přišlo ono pověstně ALE.

Jak si možná čtenáři z Brna pamatují, v roce 2014 proběhly i komunální volby, na základě jejích výsledku došlo v Městském zastupitelstvu Brna k výrazným změnám. K moci se dostaly ANO, KDU-ČSL, Žít Brno s podporou Pirátů a Strana zelených. Jako vzorný volič – s výjimkou Senátu PČR, do kterého nikdy nevolím – jsem tuto změnu přivítal. Obměnu politických stran a politiků považuji za silný nástroj demokracie, který brání uzurpování moci jednotlivci nebo mafiánskými spolky. Jenomže členy všech 25 bytových družstev čekalo nepříjemné překvapení. Městské zastupitelstvo jim před koncem roku 2014 neoficiálně sdělilo, tak nějak bokem, že nám domy podle zatím platných pravidel, tedy za mimořádné ceny, neprodá, ale že nám je prodá za ceny obvyklé, což jsou i tak ceny pod cenami tržními. Že sice zatím nové pravidla nejsou, ale že v krátké době budou. A začaly tahanice. Jenomže nájemníci stále mají v rukách jenom oficiální nabídku z minulého roku, takže musí dodržet termíny podle pravidel z roku 2007. Mnozí z nájemníků si již vybavili půjčky od bank, jelikož se blíží doba zaplacení ceny bytu podle stále platných pravidel. Kdybychom platná pravidla odprodeje nedodrželi, tak by to byla voda na mlýn Městskému zastupitelstvu, které by dostalo do rukou trumf v podobě nesplnění podmínek z naší strany. V době psaní tohoto textu, stále platí jenom původní nabídka ke koupi panelového domu a původní pravidla odprodeje bytů z roku 2007.

Za této situace jsem se rozhodl napsat dopis primátorovi města Brna Petrovi Vokřálovi. Jeho plné znění je uvedeno na konci tohoto textu. Pan primátor mi 24. března 2015 na dopis odpověděl. Rovněž jeho odpověď je uvedena na konci textu.

V době mezi odesláním mého dopisu a obdržením odpovědi jsem se zúčatnil za naše bytové družstvo setkání zástupců bytových družstev domů určených k odprodeji s některými členy Městského zastupitelstva a zástupci dvou právních firem, které zpracovaly analýzu pro Městské zastupitelstvo. Besedy se zúčastnil i pan primátor, který odpovídal na většinu dotazů. Jenom krátce můj pohled na některé fragmenty setkání. Pan Martin Ander, náměstek primátora za Stranu zelených, nebyl schopen souvisle vysvětlit, proč najednou jeho strana porušila předvolební slib. Paní Klára Liptáková, 1. náměstkyně primátora za KDU-ČSL se neustále odvolávala na jakési indicie, které dodnes nespecifikovala, a rovněž nebyla schopna vysvětlit, tedy kromě odvolávek na ony indicie, proč jako zastupitelka v minulosti hlasovala pro odprodej podle platných podmínek a teď náhle názor změnila. Mladí právníci, zástupci zmíněných dvou firem, mluvili obecně a drželi se vzorně přísloví Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Sice zpívali, ale z mého pohledu až moc falešně, takže jsem měl pocit, že nepřesvědčili ani své chlebodárce. Krátce jsem vystoupil i já a sdělil jsem svůj názor, že naproti sobě nevidím sedět ani jednoho politika, jenom právníky a lidi s kalkulačkami, cosi na způsob účetních.

V důsledku snahy změnit podmínky odprodeje již jednou nabídnutých domů ke koupi se postižení nájemníci sdružili do občanské iniciativy I my jsme Brno. Pro tuto iniciativu vypracoval prof. JUDr. Ivo Telec, CSc., právní rozbor stavu privatizace domů a bytů v Brně (je z 26. března 2015). Dovolil jsem si jej umístit rovněž na konec textu, pochopitelně zájemce o tento rozbor najde odkaz naň i na stránkách zmíněné iniciativy. Líbí se mi, že autor, alespoň z mého pohledu, myslí šířeji než je vláda paragrafů. Takový typ myšlení mi vždy byl a je sympatický. Pouze s takovým přístupem lze vybudovat životaschopnou civilizaci, kde slušný pracovitý občan je nejvyšším celospolečenským kapitálem.

Odprodej obecních neudržovaných domů je především politickým aktem. Proč si to myslím, je částečně uvedeno i v mém dopise panu primátorovi. Bydlení vždy bylo a bude i politickým tématem, jelikož od dostupnosti a kvality bydlení se hodně odvíjí spokojenost občanů s poměry ve státě. Z tohoto titulu politik by měl umět myslet šířeji než právníci nebo tzv. ekonomové. V této kauze nejsou nájemníci zmíněných bytů jenom nájemníky, ale i občany a voliči. Nelze z pohledu politiků člověka redukovat jenom na to, co se jim zrovna hodí do krámu.

Neznám stav ostatních domů jdoucích do odprodeje, ale stav našeho domu (viz obrázek) znám docela slušně. Uvedu jenom některé detaily nedobrého stavebně–technického stavu: zatíká střecha; kanalizace pod domem je v katastrofálním stavu, stačí silnější déšť a sklepy plavou, následně se musí dlouze větrat, aby zmizela vlhkost; elektrická instalace v bídném stavu, vše v hliníku, při posledním zásahu „odborníků“ jsem jenom na zkoušku lehce zatřásl dráty umístěnými nad umakartovým jádrem, a hned se veselo jiskřilo, když jsem to reklamoval, tak další „odborníci“ uvedli rozvody raději do původního stavu, tedy ne do vylepšeného, za který byla městské části Bystrc vystavena faktura; umakartová jádra v zlém stavu, dům je nezateplen.

Teď si zahraji na ekonoma, přesněji účetního. Pan primátor slíbil, že v případě, že na podmínky odprodeje za ceny obvyklé nepřistoupíme, domy budou v krátké době uvedeny do dobrého technického stavu. Aby se tak stalo, bude potřeba hromada paněz. Náklady na náš panelový dům s 33 byty jsem laicky spočetl přibližně na 12 mil. Kč. Pokud náklady na dalších 24 domů určených do odprodeje budou i nižší, nevím, nevím, co na to městská kasa. Snad to zachrání EU, kterou s takovou oblibou mnozí kritizují. Pochopitelně k tomu přistupují městu další nepřímé náklady, zajištění provozu domů, úředníci, řešení problémů s neplatiči nájemného atd. Jinak při tvorbě tzv. ceny obvyklé našeho panelového domu jsem částečně asistoval. Odhadce se např. vůbec nezajímal o stav kanalizace, což je stavebně velice důležité, i při záplavách domy padají z důvodu podmáčení, ne proto, že zatíká střecha či je blbě udělaná elektřina.

Teď se pokusím vžít do situace nájemníka v takovém domě, s tím ale problém nemám, jelikož nájem v obecních bytech, bydlím již ve čtvrtém, platím od roku 1977 dodnes, tedy 38 let. V mém případě to není až tak nelogické, byl jsem 24 let ve vojenské uniformě a v minulosti vojáky z povolání šibovali z posádky do posádky, takže je přirozené, že většina vojáků z povolání bydlela v tzv. vojenských nebo obecních bytech, a tam se platí nájem. Za 38 let jsem jistě alespoň jeden obecný byt zaplatil sakum prásk. Teď bych měl za ten, v němž bydlím, zaplatit cenu obvyklou, což je prý i tak cena nižší než cena tržní. Pokud bychom všichni nájemníci za tyhle podmínky přistoupili, tak budeme nuceni dát dům do pořádku, což je oněch 12 milionů dalších nákladů, na byt to vychází průměrně cca 360 000 Kč. V našem domě jsou byty 3+1, 2+1 a 1+1, takže u 3+1 bude částka na opravy adekvátně vyšší a u 1+1 adekvátně nižší. A jsme již na ceně za byt ne daleko od ceny tržní, pochopitelně plus veškeré starosti kolem toho. Asi takto nějak počítají i úředníci z města, jelikož se mi doneslo, že chtějí nám dát jakýsi bonus, že cena domu bude nižší o 25 %, než je cena obvyklá, ta je teď cca 40 milionů. Najednou již netrvají na ceně obvyklé a dokonce se tváří, že je to z jejich strany křesťanské milosrdenství, málem litují nás chudáky, kteří bydlíme v obecních domech, do kterých město z toho titulu, že vědělo, že domy chce odprodat, již dlouhé roky téměř neinvestovalo.

Napsal mi jeden pán, že on by také rád chtěl od obce byt za cenu mimořádnou, jinak pro dokreslení uvádím, že tato cena je (v krátké době budou platit zcela nová pravidla: cena bytu bude obvyklá a ani koruna dotace na revitalizaci) podmíněna za současných pravidel tím, že dům bude do dvou let uveden do dobrého technického stavu. Když jsem mu odepsal, že pokud by i za ještě platných výhodných pravidel platil nájem za obecní byt 38 let, a ještě přispěl kromě mimořádné ceny za byt částkou minimálně 150 000 Kč - za nových pravidel, v mém případě to bude u bytu 3 + 1 cca 370 000 Kč - na uvedení celého domu do dobrého technického stavu, tak bych mu takový kauf přál. Již se mi neozval. Jenom doplňuji, že za ještě platných pravidel město vracelo novým majitelům významnou část zaplacené kupní ceny ve formě pomoci na uvedení domu do dobrého technického stavu. V nových pravidlech nejsou žádné dotace, jednoduše ani koruna. Takže nájemníci odnesou i to, že město již několik let do domů na odprodej téměř neinvestovalo a jenom de facto vybíralo nájem, který rozpustilo zcela jinde, kupříkladu na opravu chodníků před soukromými rodinnými domy, čímž zvýšilo jejich tržní cenu. I tak může vypadat spravedlivost v podání politiků a úředníků.

Ještě krátce k nespecifikovaným „indiciím“ 1. náměstkyně pana primátora, ale popravdě rád nimi operuje i pan primátor (viz jeho dopis). Prý v několika případech by prodej bytů za současně platných pravidel prodeje nebyl zcela čistý, tj. nájemník by byt poté, co by jej koupil za cenu mimořádnou, odprodal za cenu vyšší. Nebo jiná možnost, že do domu město investovalo a teď kupující dostanou za málo peněz hodně muziky. Určitě v ojedinělých případech bude mít pravdu. Ovšem nastavit taková pravidla, aby byly absolutně spravedlivé vůči všem nájemníkům při odprodeji bytů je nemožné. Vzpomeňme si na malou a velikou privatizaci v devadesátých letech. To byl tanec stovek a stovek miliard! A najednou několik brněnských politiků bez ohledu na své předchozí postoje je spalováno touhou po absolutní spravedlnosti, jelikož prý město přijde o stamilionové hodnoty. Ne, nepřijde, naopak na tom vydělá, stačí poctivě počítat, ale vše, ne jenom to, co se právě hodí! V každém případě přeji všem těm, kdo zatím nemají vyřešené bydlení, aby se jim podařilo vyřešit v rozumné době a za přijatelných podmínek. Marná sláva, bydlení je nejen základní existenční nutnost, ale především jistota vlastní střechy nad hlavou.

Dokumenty zmíněné v textu:

V Brně na Hod Boží velikonoční, 5. dubna 2015.

Doplněk č. 1 ze dne 15. dubna 2015.  14. dubna 2015 zasedalo Zastupitelstvo města Brno i k tomu, o čem píšu. Řeknu vám, ty nás pěkně vypráskali, málem jako kdybychom si to doopravdy zasloužili. Takže nám určitě líp nebude, ale Babišovi ANO, a to je celá pointa spolku zvaného ANO. Jak pokaždé říkám, když se jeden směje, druhý musí plakat, jelikož rovnováha musí být zachována.

Doplněk č. 2 ze dne 24. dubna 2015.  Celý tenhle případ je i typickou ukázkou manipulace s veřejným míněním. Širší veřejnost obecně postup nového MZB podpořila, vždyť kdo by nechtěl odkoupit byt za tak relativně výhodných podmínek!? Šikovně se napsalo k tomu i několik článků bez širšího kontextu o technickém stavu privatizovaných domů, v televizi se nechala mluvit nájemnice, která platí nájem pouze 7 let, přitom většina nájemníků žije v obecních bytech několik desetiletí, kupříkladu já 38 let. A hlavně se touhle manipulací nahrál míček na aktivaci jedné nehezké lidské vlastnosti: závisti. Důsledek je prostý. Vážení spoluobčané, vy jste nepodpořili nás, my nepodpoříme vás, když to budete od nás chtít! A politici současné garnitury se spokojeně chechtají, protože dobře ví, že stále platí ono osvědčené: Rozděluj a panuj!

Doplněk č. 3 ze dne 18. října 2017.  Byty máme již rok ve vlastnictví. Stihli jsme opravit střechu, která zatíkala 25 let. Momentálně probíhá zateplení. Na vše jsme si vzali úvěr 9 milionů, jelikož nemáme nárok ani na 1 Kč dotace. 20. a 21. října budou parlamentní volby, pan Babiš má problémy s neoprávněným čerpáním dotací, přičemž nám nedopřálo ANO se svými koaličními partneři ani zmínenou 1 Kč dotace. Alespoň že má nárok chudák Babiš. Zkuste uhodnout, které strany nebudu já ani moje rodina 100% volit?

Doplněk č. 4 ze dne 14. října 2018.   Jak můžete vidět, celý dům je již revitalizován bez jediné koruny dotace. Snad uznáte, že je to docela slušný výkon, třebaže do koruny za vlastní.

5. a 6. října 2018 se konaly volby do obecních zastupitelstev. V Brně k mému žalu vyhrála ANO, ale k mé radosti tenhle spolek kariéristů pěkně vypekly: ODS s podporou Svobodných, KDU-ČSL, ČSSD a Piráti. Alespoň ANO poznalo na vlastní kůži, co je to podraz. Jinak je to přesně to, co nám squadra na čele a ANO provedla v roce 2015. Ale se divím, že končící primátor Petr Vokřál z ANO nazval dohodu vyjmenovaných politických stran obrovským podrazem. Proč se diví? Pane Vokřále, jistě znáte přísloví: Kdo s čím zachází, s tím také schází. Ale o Vás se nebojím, jistě Vám pan Babiš nějaký ten flek nahraje. Jen Vás prosím, již nedělejte na občanech žádné podrazy! Na jednoho politika je toho více než požehnaně.

Domů | Prolog 2001: Vesmírná odysea | Nejen básně v próze | Střípky